Wiele osób zmaga się codziennie z poczuciem, że dni przelatują im przez palce. Chodzenie do pracy, na uczelnię, wykonywanie standardowych obowiązków i nagle okazuje się, że człowiek nie ma czasu na obejrzenie filmu, wyjście na siłownię czy weekendowy wyjazd. To wszystko zależne jest od umiejętności zarządzania swoim czasem! Uwierz nam, że niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracownikiem, przedsiębiorcą czy rodzicem, to umiejętność skutecznego planowania i zarządzania swoim czasem może znacząco poprawić jakość Twojego życia. Dobre planowanie pozwala na wiele rzeczy, np. uniknięcie niepotrzebnego stresu, zwiększenie produktywności czy kreatywności i w końcu będziesz mieć czas na swoje zainteresowania i pasje! Jak dobrze zarządzać swoim czasem? Co jest Ci do tego potrzebne? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, więc serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Co może pomóc Ci skutecznie zarządzać swoim czasem?

Dobre i skutecznie zarządzanie swoim codziennym czasem z całą pewnością nie jest łatwe, ale uwierz nam, że naprawdę warto! Kiedy po kilku tygodniach czy miesiącach przyzwyczaisz się do nowej rzeczywistości, to z całą pewnością będziesz dużo bardziej szczęśliwy. Ale od czego zacząć?

Priorytetyzacja i planowanie

Jeden z kluczowych kroków i zarówno pierwszym z nich w efektywnym zarządzaniu swoim czasem jest stworzenie odpowiedniego planu. Musisz zrozumieć, co jest dla Ciebie najważniejsze i na czym powinieneś skupić swoją uwagę oraz się skoncentrować. Powinieneś oczywiście poświęcić odpowiednią ilość czasu na rzeczy o najwyższym priorytecie! Możesz tworzyć różne listy zadań, dzielić projekty na mniejsze etapy lub jeszcze inaczej wyznaczać swoje priorytety. Ciekawym sposobem jest reguła Pomodoro, która stwarza nam odpowiedni czas na pracę oraz na odpoczynek, który możemy wykorzystać w taki sposób, jaki tylko chcemy.

Sprawdzenie, na co traci się czas

Jeśli zauważasz, że od dłuższego czasu Twój dzień bardzo szybko się kończy i sam nie wiesz, na co zużywasz większą część tego czasu, to koniecznie notuj każdą swoją aktywność. Najlepiej będzie, jak na kartce, w zeszycie, kalendarzu lub notatniku będziesz zapisywać wszystko, co robisz np. przez kolejne 3-4 dni, bo wiadomo, że kilka dni może wyglądać trochę inaczej. Zapisuj wszystko łącznie z czasem, który poświęciłeś danej aktywności. To pomoże Ci zobaczyć i zrozumieć, gdzie tkwi problem.

Ustalanie celów i sprawdzanie ich osiągnięcia

Niektóre zobowiązania potrzebują więcej czasu, na osiągniecie chcianego celu, dlatego bardzo ważne jest ustalenie sobie celów i regularne sprawdzanie ich postępów. Przed tym, jak rozpoczniesz jakąś aktywność, zastanów się, co chcesz dokładnie osiągnąć, np. czytać 100 stron dziennie. Zobacz, czy faktycznie uda Ci się w trakcie jednego dnia przeczytać tyle stron i w razie potrzeby zmniejsz lub zwiększ ten limit.

Zarządzanie swoim czasem - co może Ci w tym pomóc?Skuteczne planowanie dnia

Niektóre osoby uwielbiają mieć bardzo dokładnie rozpisany każdy dzień, uwzględniając nawet czas na posiłek czy wyjście do sklepu. Jeśli czujesz, że właśnie tego potrzebujesz, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rozpoczął właśnie takie planowanie. W tym celu kup kalendarz, planer lub zwykły zeszyt i każdego dnia wieczorem planuj kolejny. Możesz rozpocząć od zaplanowania godziny pobudki, później uwzględnij pracę, pójście na zakupy, ugotowanie obiadu czy czas na relaks i odpoczynek. Uwierz nam, że kiedy będziesz mieć dokładnie wszystko rozpisane, to z całą pewnością pozwoli Ci to na lepsze zaplanowanie dnia lub nawet całego tygodnia!

Narzędzia w telefonie

Obecne czasy pokazują, że większość codziennych rzeczy można załatwić z pomocą Internetu i podobnie jest z dobrym planowaniem swojego czasu. Możesz do tego wykorzystać kalendarz w telefonie, tablecie, laptopie czy komputerze. Do kupienia i pobrania są również różne elektroniczne kalendarze czy planery, które możesz wykorzystać do skutecznego planowania swoich dni. Na rynku internetowym dostępne są również różne aplikacje, które pomogą Ci dobrze zarządzać swoim czasem i np. wyłączą możliwość korzystania z telefonu w określonych godzinach dnia. To prawdopodobnie zwiększy Twoją produktywność i będziesz mieć więcej czasu dla samego siebie.

Asertywność

Znaczna część osób, które uważają, że nie potrafią dobrze zarządzać swoim czasem, mają problem z asertywnością. Czasami są oni wręcz wykorzystywani przez inne osoby i właśnie dlatego nie mają czasu dla siebie. Jeśli jesteś jedną z nich, to koniecznie naucz się zachowywać asertywnie i postaw na swoje potrzeby, a nie innych ludzi. Wiemy, że na początku może być to dość trudne, ale uwierz nam, że z czasem się przyzwyczaisz! Oczywiście nie chodzi tutaj o odmawianie wszystkim i wszystkiego, ale z całą pewnością już znasz swoje priorytety i wiesz, co jest dla Ciebie dużo ważniejsze!

Wielozadaniowość

Jeśli jesteś typem człowieka, który od zawsze bierze dodatkowe projekty ze szkoły do wykonania w domu lub chętnie robi nadgodziny w pracy, to teraz musi się to koniecznie zmienić! Wiele zadań wykonywanych jednocześnie jednoznaczne jest z większą ilością czasu im poświęconą. Skup się na jednym zadaniu i dopiero, jak je skończysz, to przejdź do kolejnego.

Odpoczynek jest ważny!

Efektywne zarządzanie czasem nie polega tylko na nieustannym działaniu. Przerwy i czas na odpowiednią regenerację również są niezwykle ważne, ponieważ dzięki nim możesz utrzymać odpowiednią energię i kreatywność. Dobrą regenerację i odpoczynek może zapewnić Ci materac Hilding Boogie, który jest wykonany z pianki wysokoelastycznej zapewniającej dużą miękkość oraz z blatu wykonanego z lateksu. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie:  www.hilding.pl.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak zarządzać swoim czasem i znajdziesz w końcu czas na swoje pasje i zainteresowania. Trzymamy kciuki!