Stylowy dodatek czy też niezbędny element – czym są dla nas okulary przeciwsłoneczne? Nie ma wątpliwości, że to rzecz, którą warto ze sobą mieć. Jeśli jednak nie jesteś przekonany do okularów przeciwsłonecznych, powinieneś poznać korzyści, z jakimi wiąże się ich noszenie!

Jak działają okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne to ten element garderoby, który cieszy się popularnością szczególnie latem. Wspaniale dopełnia wakacyjne stylizacje i dodaje nam charakteru. Na rynku znajdziemy najróżniejsze okulary przeciwsłoneczne – o różnych kolorach, zdobieniach i kształtach. Dzięki temu każdy niezależnie od tego, jaki ma kształt twarzy, może odnaleźć taki model, który podkreśla jego urodę. Nie ma wątpliwości, że najbardziej klasyczną wersją są czarne okulary, ale oprócz tego możemy znaleźć też produkty wpadające bardziej w brąz czy czerwień! To między innymi z tego względu okulary przeciwsłoneczne są tak często wykorzystywane, aby sprawić, by strój był bardziej stylowy i oryginalny. Powinniśmy mieć jednak na uwadze, że rola okularów przeciwsłonecznych jest o wiele bardziej złożona. Wspaniale się prezentują, ale ich głównym zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed promieniowaniem UV, które jest bardzo szkodliwe dla oczu. Niestety, narażamy się na jego działanie codziennie, jako że obecne jest ono w świetle, które dociera do nas ze Słońca. Dzięki okularom z odpowiednio wysokim filtrem UV możemy zmniejszyć ich szkodliwość. Okulary stanowią solidną barierę między promieniowaniem a naszymi oczami, niwelując negatywne skutki.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?

Wiemy już, że okulary przeciwsłoneczne pomagają w walce z promieniowaniem UV. Warto jednak mieć na uwadze również to, że oprócz tego mają inne, równie ważne funkcje. Po pierwsze, wspaniale sprawdzają się do ochrony skóry wokół oczu. Promieniowanie UV, jak na pewno zdajemy sobie sprawę, jest bardzo niebezpieczne. Stwarza ryzyko zarówno dla oczu, jak i skóry, jako że odpowiada za jej przyspieszone starzenie i utratę elastyczności. Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna dlatego, jeśli wystawiamy się na silne słońce bez żadnej ochrony, ryzykujemy tym, że szybciej pojawią się u nas zmarszczki. Promieniowanie UV może też doprowadzić do wytworzenia się chorób oczu. Negatywnie oddziałuje i na siatkówkę, i na rogówkę. Na jego skutek może dojść do takich dolegliwości jak:

  • zapalenie spojówek,
  • ślepota śnieżna,
  • zwyrodnienie plamki żółtej.

Dlaczego warto nosić okulary przeciwsłoneczne?Te przypadłości są bardzo niebezpieczne, jako że w ostateczności mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Z tego powodu zaleca się, aby nosić okulary nie tylko latem, ale i podczas innych pór roku. Okazuje się bowiem, że w trakcie jesieni, zimy oraz wiosny, słońce pada pod takim kątem, że znajduje się niżej nad horyzontem, powodując, że promienie stają się bardziej oślepiające. Jeśli mamy już zdiagnozowane jakieś schorzenia oczu, powinniśmy koniecznie zadbać o regularne noszenie okularów przeciwsłonecznych. Dobrze, aby pomyślały o tym też osoby, które zmagają się z alergiami. Nawet jeśli na zewnątrz obecne są alergeny, obecność okularów sprawia, że zatrzymują się one na szybce, a nie przenikają dalej do oka. Nie można jednak zapomnieć o ich regularnym czyszczeniu. W podobny sposób okulary mogą ochronić nas przed innymi zanieczyszczeniami, takimi jak na przykład kurz. Sprawdzą się równie dobrze podczas wietrznych dni, kiedy wiatr wieje tak mocno, że wywołuje łzawienie oczu i spory dyskomfort. Dzięki nim będziemy mogli też uniknąć nadmiernego przesuszenia oczu. To nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować zarówno silne słońce latem, jak i mroźne, siarczyste powietrze podczas zimy. Widzimy zatem, że okulary przeciwsłoneczne będą przydatne na każdy czas, bez względu na to, jaka jest temperatura.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Na pewno już dostrzegamy to, jak znaczącą rolę odgrywają okulary przeciwsłoneczne. Pełnią różną funkcję i pomagają chronić nasze oczy przed wieloma różnymi dolegliwościami. Jak zatem wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne? Warto zwrócić uwagę na to, jaki filtr UV posiadają. Rzetelne, solidne modele będą wyróżniały się filtrem 400 UV. Dobrze, aby miały ponadto tzw. filtr polaryzacyjny, który odbija światło od takich powierzchni jak woda, śnieg czy też piasek. Dopilnujmy tego, aby kupować je w sprawdzonych sklepach, w których nie będziemy mieli wątpliwości o ich jakości i właściwościach. Nie zapomnijmy o tym, aby wybrać taki model, który będzie pasować nam do twarzy – dodadzą nam wówczas pewności siebie i sprawią, że będziemy wspaniale się prezentować.

Jak jeszcze uchronić się przed słońcem?

Ochrona przed słońcem to bardzo ważna kwestia, która nie powinna być bagatelizowana. Musimy pamiętać o szkodliwości promieni UV. Wiemy, że okulary przeciwsłoneczne umożliwiają ochronę oczu. Jeśli chodzi o skórę na całym ciele, wtedy musimy sięgnąć po krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem. Zapewni on nam ochronę i da gwarancję tego, że się nie spalimy. Pamiętajmy o tym, aby aplikować go ponownie co kilka godzin, tak aby jego działanie było jak najbardziej skuteczne. Wychodząc gdzieś w słoneczny dzień, koniecznie musimy zabrać ze sobą czapkę z daszkiem. Dzięki niej będziemy mogli ochronić skórę głowy, a także uniknąć nieprzyjemnych skutków związanych z udarem. Silne słońce to nie żarty. Udar może sprawić, że będziemy czuli się osłabieni, senni, a do tego będziemy odczuwać zawroty i ból głowy. Wtedy trzeba jak najszybciej przejść do ciemnego pomieszczenia, a następnie się położyć. Warto też sobie przygotować okłady chłodzące. Warto zadbać o to, aby podłoże, na którym leżymy, było komfortowe. Zapewni nam to materac taki jak Hilding Bora, który wyróżnia się ciekawymi właściwościami, takimi jak termoelastycznym wypełnieniem, naturalnymi dodatkami i otwartokomórkową strukturą, dzięki której nasza skóra będzie mogło oddychać. Więcej o nim będziemy mogli przeczytać na stronie www.hilding.pl.

Okulary przeciwsłoneczne robią znacznie więcej, niż mogłoby nam się wydawać! Zapewniają wysoką ochronę przed promieniami słonecznymi, chronią przed wiatrem, a do tego minimalizują ryzyko alergii. Nie ma wątpliwości, że warto je nosić, i to nie tylko w bardzo słoneczne dni!