Uczucie zmęczenia to coś normalnego. Każdy z nas może czuć się zmęczony, szczególnie jeśli ma za sobą ciężki dzień. Naszą podejrzliwość powinna jednak wzbudzić sytuacja, w której zmęczenie towarzyszy nam cały czas – niezależnie od tego, co akurat robimy. Wówczas możemy mieć do czynienia z chronicznym zmęczeniem. Na czym ono dokładnie polega?

Czym jest chroniczne zmęczenie?

Zmęczenie to naturalna reakcja naszego organizmu na duży wysiłek. Kiedy jesteśmy zmęczeni, potrzebujemy chwili odpoczynku, aby nasze ciało mogło dojść do siebie i się zregenerować. Wówczas jesteśmy w stanie działać dalej. W przypadku chronicznego zmęczenia tak się nie dzieje. Warto wiedzieć, że jest to osobny, kliniczny stan, który na przestrzeni lat został zdiagnozowany u wielu pacjentów. Wyróżnia się tym, że u chorego zmęczenie może potęgować się podczas aktywności fizycznej czy umysłowej, jednak nawet po relaksie nie znika. Osoby, które cierpią na tę przypadłość, często nawet nie potrafią się odprężyć – zmęczenie towarzyszy im nieustannie, a wypoczynek nie przynosi żadnych efektów. Nierzadko określenie przyczyn takiego samopoczucia jest niemożliwe. Z tego powodu zaradzenie mu jest tak trudne. Uważa się, że stan chronicznego zmęczenia musi utrzymywać się mniej więcej przez kilka miesięcy, aby je zdiagnozować. Co ciekawe, dolegliwość ta może dotyczyć osób w różnym wieku, głównie w przedziale 20-50. Częściej spotyka kobiety.

Co wywołuje chroniczne zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie – na czym polegaNie można ukryć, że chroniczne zmęczenie to specyficzny stan. Trudno jest go wyleczyć, a także odkryć jego bezpośrednie źródło. Okazuje się, że istnieją jednak czynniki, które mogą wpłynąć na jego pojawienie się. Głównym z nich jest stres – jeśli doświadczamy przewlekłego stresu, wprowadza on w naszym organizmie poważne zmiany. Może być też swego rodzaju katalizatorem, który wyzwala różne inne nieprzyjemne dolegliwości. Należy mieć na uwadze fakt, że zmęczenie występuje często jako objaw innych chorób. Jeśli zatem zauważymy, że uczucie zmęczenia nas nie opuszcza, warto wykonać badania i sprawdzić, czy nie jesteśmy narażeni na jakieś schorzenie. Objaw ten może pojawić się w przypadku takich przypadłości jak:

  • anemia,
  • cukrzyca,
  • infekcje,
  • bezsenność,
  • nadczynność tarczycy,
  • niewydolność nerek.

Dużą rolę odgrywa również nasza odporność. Jeśli o nią nie dbamy i jest bardzo słaba, łatwiej łapiemy różnego rodzaju bakterie czy wirusy, które mogą wywoływać niepożądane skutki. Znaczenie może mieć też niedobór różnych witamin – nierzadko nieodpowiednia dieta czy niezdrowy styl życia prowadzi do tego, że czujemy się słabsi i nie mamy na nic energii.

Jak objawia się chroniczne zmęczenie?

Trzeba zauważyć, że chroniczne zmęczenie to nie tylko uczucie bezsilności i słabości. Stan ten wiąże się z innymi objawami, które mogą znacząco utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Jednym z najbardziej charakterystycznych sygnałów jest ból mięśni. Często pojawia się on bez żadnej przyczyny. Może dotyczyć też stawów, gdzie występuje bez obrzęku czy zaczerwienienia danego miejsca. Osoby cierpiące na tę przypadłość skarżą się ponadto na silne bóle głowy. Można zauważyć u nich powiększone węzły chłonne, a także chrypę spowodowaną bólem gardła. Oprócz tego mają zawroty głowy oraz nudności. Chroniczne zmęczenie wpływa też na wypoczynek – sprawia, że sen staje się zupełnie nieefektywny i nie przynosi regeneracji. Stan ten może doprowadzić do pojawienia się zaburzeń snu.

Jak poradzić sobie z chronicznym zmęczeniem?

Chroniczne zmęczenie nie należy lekceważyć ani zbywać. Mimo że na początku może wydawać się jako nic takiego, nasza reakcja jest jak najbardziej potrzebna. Są różne sposoby na to, aby zniwelować niekorzystne skutki związane z tym schorzeniem. Powinniśmy zadbać o uzupełnienie wszelkich niedoborów witamin. Warto wprowadzić dietę bogatą w takie składniki, które zapewnią nam energię. Dobrze też unikać stresujących sytuacji, które mogłyby negatywnie oddziaływać na nasze samopoczucie. Jeśli okaże się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z negatywnymi emocjami, konieczne może być skonsultowanie się z psychologiem, który pomoże nam odkryć przyczynę danego zachowania. Chroniczne zmęczenie nierzadko jest wynikiem zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Niezbędne będzie też znalezienie czasu na relaks – trzeba pamiętać o tym każdego dnia.

U osób z chronicznym zmęczeniem często dzieje się tak, że nawet jeśli dużo odpoczywają, nie przynosi to żadnego skutku. Wciąż czują się niepewnie i słabo. Z tego względu tak ważna jest nauka odpowiedniego relaksu. Jesteśmy w stanie sprawić, aby nasz wypoczynek był bardziej efektowny w bardzo prosty sposób. Należy przede wszystkim zainwestować w nowy, dobrze dopasowany materac. Jeśli podłoże snu będzie komfortowe, leżąc na nim, będziemy mogli rozluźnić mięśnie i się odprężyć. Odpowiednie podparcie kręgosłupa sprawi ponadto, że nie będziemy doświadczać bólu pleców, bólu szyi czy innych nieprzyjemnych dolegliwości. To sprawi, że łatwiej będzie nam zasnąć, a nasz sen stanie się bardziej jakościowy. Komfortowe, solidne materace znajdziemy na stronie http://www.sleepinghouse.pl/. Warto zwrócić uwagę szczególnie na te z kategorii https://sleepinghouse.pl/12-materace/s-1/rozmiar-200×200 – takie modele zapewnią wspaniałą wygodę, a do tego zagwarantują dużą swobodę ruchów. Kiedy już zainwestujemy w wymarzony materac, poszukajmy informacji, jak prawidłowo o niego dbać, tak abyśmy mogli korzystać z niego jak najdłużej. Przydatne wskazówki odkryjemy w artykule https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-dbac-o-materac-by-sluzyl-dluzej.

Zmęczenie pozbawia nas energii i motywacji do działania. Jeśli odczuwamy je nieustannie, ciężko nam cokolwiek doprowadzić do końca. Tracimy szansę na zrobienie czegoś ciekawego. Z tego względu chroniczne zmęczenie to coś, czego nie powinniśmy bagatelizować – jeśli je doświadczamy, postarajmy się mu zaradzić.