W dzisiejszym dość zabieganym świecie troska o dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne staje się coraz ważniejsza. Jednym ze sposobów na poprawę jakości życia jest stworzenie w domu atmosfery sprzyjającej wellness. Najlepiej, aby dotyczyła całego domu, jednak w zależności od naszych potrzeb, można również dostosować poszczególne pomieszczenia. Tylko jak to zrobić? Oto kilka porad, które umożliwia nam stworzenie przyjemnego klimatu w swoim mieszkaniu!

Czym jest strefa wellness w domu?

Strefa wellness w domu to wydzielone miejsce, które zostało zaprojektowane oraz zaaranżowane w taki sposób, aby sprzyjać relaksowi, regeneracji, a także dbałości o zdrowie psychiczne i fizyczne. Jest to obszar dedykowany praktykowaniu różnych form wellness, czyli działań mających na celu poprawę jakości życia i ogólnego samopoczucia. Strefa wellness w domu może obejmować różnorodne elementy, dostosowane do indywidualnych preferencji i potrzeb mieszkańców. A jakie elementy mogą ją stworzyć? Do nich zalicza się przede wszystkim:

  • kącik relaksacyjny, w skład którego wchodzą wygodne meble, które pomogą nam stworzyć miejsce do czytania, medytacji lub po prostu odpoczynku,
  • strefa spa w łazience uwzględniająca świeże ręczniki, aromatyczne świece czy wygodne kapcie i dywaniki,
  • miejsce do realizacji zainteresowań, które obejmuje wszystkie przedmioty potrzebne nam do wykonywania swojego hobby.

Czego nie może zabraknąć przy tworzeniu przytulnego klimatu w swoim mieszkaniu?

Stworzenie przyjemnego klimatu w domu, sprzyjającego wellness, może znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie oraz codzienne doświadczenia. A o czym warto pamiętać przy tworzeniu przytulnego klimatu w swoim domu?

Wellness w domu, czyli jak stworzyć przyjemny klimat w swoim mieszkaniu?Po pierwsze – natura

Wielu z nas uważa, że rośliny to głównie elementy zdobiące nasze mieszkanie. Jednak czy na pewno? Jak się okazuje, kwiaty doniczkowe mają duże znaczenie dla naszego samopoczucia. Wynika to z faktu, iż poprawiają jakość powietrza, którym oddychamy. Ich zielona barwa dodatkowo zmniejsza poziom stresu, przez co łatwiej się odprężyć. Nie zapominajmy również o fakcie, że ich pielęgnacja i ciągła obserwacja, jak rosną, daje sporą satysfakcję! Warto zatem wyposażyć swoje mieszkanie w różne rośliny!

Po drugie – przytulne tekstylia

Najlepszym rozwiązaniem na nadanie wnętrzu przytulności, a jednocześnie podkreślenie jego charakteru są odpowiednio dobrane tekstylia. Świetną opcją jest tutaj postawienie na fantazyjnie upięta zasłonę, która stworzy bardziej nastrojowy klimat, niż np. metalowe żaluzje. Nie można pominąć także stołu nakrytego obrusem, miękkich poduszek, ozdobnych narzut czy miłych w dotyku koców. Ciekawą opcją są spersonalizowane poduszki oraz koce, gdyż mogą one idealnie dopasować się do aranżacji pomieszczenia.

Po trzecie – odpowiednie oświetlenie

Dobre oświetlenie to podstawa. Jednak za często skupiamy się na głównym oświetleniu, a za mało uwagi poświęcamy klimatycznemu oświetleniu, które może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Świetnym rozwiązaniem będą tutaj lampki, taśmy ledowe lub punktowe oświetlenie. Nie pomijajmy świec zapachowych! Nadają one nie tylko wyjątkowego aromatu w domu lub danym pomieszczeniu, ale także stanowią źródło ciepła i światła.

Po czwarte – relaksujące kolory

Wydawać by się mogło, że kolor ścian nie ma większego znaczenia, a jego jedyną funkcją jest podkreślenie stylu wnętrza. Czy aby na pewno? Jak się okazuje, istnieje wiele barw, które nie tylko kojarzą się z relaksem, ale także są w stanie umożliwić nam odprężenie się. Najlepiej sprawdzą się tutaj odcienie zieleni lub błękitu, a także pastelowe kolory. Oddziałują one pozytywnie na naszą psychikę, przez co działają uspokajająco i korzystnie wpływają na nasze samopoczucie.

Po piąte – organizacja i porządek

Z pewnością nie raz byliśmy zmuszeni przebywać w bałaganie. Czujemy się wówczas niekomfortowo, a nasza koncentracja jest w znaczący sposób obniżona. Wiele osób skarży się na brak możliwości zrelaksowania się i to niezależnie od stopnia zmęczenia. Chcąc zadbać o wellness w swoim mieszkaniu, nie możemy również zapomnieć o odpowiedniej organizacji oraz porządku. Jak się okazuje, wyeliminowanie bałaganu oraz pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów może korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

W jaki sposób sen może zadbać o nasze dobre samopoczucie?

Nie od dziś wiadomo, że zdrowy sen jest niezwykle ważnym aspektem naszego życia. Wpływa on na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, a także gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto zadbać o jego jakość oraz długość. Pomoże w tym stosowanie się do zasad higieny snu, które uwzględniają m.in. komfortowe podłoże do spania. Wybrany przez nas materac powinien być dostosowany do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika, gdyż tylko wtedy będzie w stanie zagwarantować nam zdrowy wypoczynek. A z czego jeszcze powinno składać się wygodne łóżko? Oprócz materaca www.sennamaterace.pl/109-materace-120×200 warto zainwestować w akcesoria sypialniane, takie jak:

  • poduszka, która odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych części ciała, czyli głowy, barków oraz kręgosłupa w odcinku szyjnym,
  • kołdra, która gwarantuje właściwy komfort termiczny oraz przyjemne wrażenie otulenia,
  • stelaż, który ma za zadanie zapewnić solidne wsparcie podłoża od spania, a także poprawić jego wentylację.

Nie zapominajmy także o ochraniaczu na materac! To właśnie dzięki niemu możemy chronić podłoże do spania, dzięki czemu będzie mniej narażone na zanieczyszczenia i zabrudzenia.

Bez dwóch zdań tworzenie atmosfery wellness w domu to indywidualny proces, który musi być dostosowany do naszych preferencji oraz potrzeb. Tak naprawdę warto eksperymentować, aby znaleźć najlepsze dla nas rozwiązanie. Warto jednak próbować różnych sposobów – być może znajdziemy coś, co będzie nam odpowiadało w każdym aspekcie.