Spektrum autyzmu to bardzo złożone zaburzenie, które wpływa na wiele życiowych aspektów oraz codzienne funkcjonowanie. Od momentu, kiedy pierwszy raz opisano to schorzenie, nasza wiedza na temat spektrum autyzmu cały czas się rozwija, co przyczynia się również do bardziej precyzyjnego zrozumienia jego skomplikowanej natury. W tym artykule dowiesz się więcej o spektrum autyzmu, przeczytasz również o jego objawach i sposobach leczenia. Jeśli więc jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Czym jest spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu to schorzenie, które obejmuje rozmaite aspekty rozwojowe w zakresie porozumiewania się, myślenia, rozwoju społecznego, umiejętności poznawczych, zainteresowań oraz innych form aktywności, także umiejętności motorycznych. U każdej osoby objawy wyglądają inaczej i mają inne natężenie, dlatego każdy przypadek stwierdzenia autyzmu jest leczony i wspierany indywidualnie. Autyzm najczęściej jest diagnozowany w pierwszych trzech latach życia dziecka. Jeśli chodzi o statystyki, to występowanie spektrum autyzmu wynosi 30 przypadków na 10 tysięcy osób. Co ciekawe, czterokrotnie częściej na autyzm cierpią chłopcy niż dziewczynki.

Spektrum autyzmu - jakie są jego objawy i jak można go leczyć?Po czym można poznać, że dziecko może cierpieć na autyzm?

Objawy autyzmu są bardzo specyficzne, zwłaszcza w okresie wczesnego dzieciństwa.

Aktywność

Przede wszystkim maluch nie wykazuje dużej aktywności, jest ona raczej niewielka. Dziecko może godzinami siedzieć w jednej pozycji i nie wykazywać żadnej aktywności fizycznej, co nie jest dla niego zdrowe.

Emocje i mimika twarzy

Dziecko nie potrafi okazać swojego zadowolenia i szczęścia za pomocą mimiki twarzy. Maluch nie uśmiecha się, nie pokazuje również innych emocji za pomocą twarzy, np. złości czy zdziwienia. Jego mimika twarzy jest obojętna.

Kontakt

Kolejnym bardzo ważnym objawem jest to, że maluch może przestać reagować na swoje imię. Dziecko cierpiące na autyzm unika kontaktu wzrokowego z innymi, np. osobami dorosłymi czy rówieśnikami.

Towarzystwo

Maluch stroni również od towarzystwa innych osób, nieważne czy są to jego rodzice, dziadkowie, rodzeństwo czy rówieśnicy w przedszkolu, czy w szkole. Dziecko nie lubi ich towarzystwa.

Okazywanie emocji i dotyk

Maluch może mieć problem z wyrażaniem swoich emocji, takich jak lęk, radość czy zdziwienie, a ponadto nie próbuje naśladować innych i nie lubi być dotykanym. Ponadto dziecko może sztywnieć, kiedy chce je podnieść osoba dorosła.

Charakterystyczne objawy

Bardzo charakterystyczne jest również wpatrywanie się w jeden punkt. Dzieci w spektrum mogą przez naprawdę długą chwilę siedzieć i wpatrywać się w jedno miejsce. Maluch może nie gaworzyć i mieć ogólne problemy z mową, która nie rozwija się zbyt dobrze.

Samotność

Kolejnym bardzo istotnym potencjalnym objawem jest to, że dziecko najlepiej czuje się w swoim własnym, zamkniętym świecie i lubi samotność. Nie ma również potrzeby uczestniczenia w zabawie z innymi dziećmi, a najlepiej bawi się samodzielnie i to w określony sposób.

Zabawa

Zabawa dzieci z autyzmem jest bardzo specyficzna, to znaczy układają zabawki w ustalonym porządku albo wielokrotnie powtarzają jedną czynność. Bardzo często ich zabawa jest niedostosowana do danego przedmiotu, np. zamiast jeździć samochodzikiem, dzieci z autyzmem będą je układać w wieżę.

Harmonogram

Kolejnym bardzo istotnym aspektem jest to, że dzieci, które cierpią na spektrum autyzmu bardzo, lubią z góry narzucony harmonogram całego dnia, który codziennie wygląda identycznie. Maluchy te bardzo źle znoszą zmiany.

Jak leczyć spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu nie jest tak naprawdę chorobą, tylko zaburzeniem, więc nie można go wyleczyć. Możliwe jest zminimalizowanie skutków autyzmu poprzez wprowadzenie w życie dziecka terapii, np. behawioralnej czy logopedycznej. Świetnie działa również terapia muzyczna. Cały proces pomocy dotyczy nie tylko dziecka, ale również jego rodziców, dziadków, czy prawnych opiekunów. Warto rozważyć również terapię behawioralno-poznawczą, która pomoże mu w nauce lepszej komunikacji z innymi ludźmi. Niewiele osób wie o tym, że w poprawie życia w spektrum autyzmu, bardzo ważna jest również dieta. Konieczne jest wyeliminowanie produktów, za którymi dziecko nie przepada.

Spektrum autyzmu to bardzo złożone schorzenie i każdy przypadek jest tak naprawdę wyjątkowy. Warto zadbać o odpowiednią terapię dla dziecka oraz stosować zasady zdrowego stylu życia. Bardzo ważny w tym przypadku jest sen, który pomoże dziecku odpocząć i się zregenerować. Świetnej jakości materace znajdziesz na stronie: www.hilding.pl. Jeśli chodzi o konkretny rozmiar, to my polecamy łóżka o wymiarach 90×190 cm. Znajdują się one tutaj: www.sleepinghouse.pl. Chcesz kupić materac stacjonarnie, aby mieć pewność, że Twój wybór jest odpowiedni? Odwiedź jeden z wielu sklepów stacjonarnych, znajdujących się w mieście Tychy – tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!