Każdy z członków rodziny powinien mieć swój pokój. Tak też jest w przypadku młodzieży, której przypisuje się sypialnię dla nastolatka. Stanowi ona nie tylko miejsce do wypoczywania, ale także prywatny azyl. Zatem, czym jako rodzice powinniśmy się kierować, aby stworzyć dla swojej pociechy wyjątkowe miejsce? 

Jakie kwestie uwzględnić przy dekorowaniu sypialni nastolatka? 

Niezaprzeczalnie – w większości przypadków za aranżację wnętrza i jego wykroczenie odpowiada kobieta. Wówczas wnętrza wydają się mieć zupełnie inny charakter i o wiele lepiej spędza się w nich czas. Jednak, czy urządzanie każdego pomieszczenia powinno leżeć wyłącznie na głowie matki lub rodziców? Jak się okazuje – niekoniecznie. Sypialnia dla nastolatków to miejsce, w którym nastolatek spędza sporo czasu samemu i ze znajomymi. Z uwagi na to, jako rodzice powinniśmy przede wszystkim zapytać swojej pociechy, jak chciałaby, aby wyglądało to miejsce. Uwzględnia się wówczas takie aspekty, jak:

  • zainteresowania,
  • styl życia,
  • ulubione kolory i motywy.

Praktyczny podział sypialni

Sypialnia nastolatka - na czym polega jej dekorowanie?Pokój nastolatka powinien wyróżniać się trzema strefami. Każda z nich pozwala odpowiednio zorganizować czas oraz umożliwia stworzenie w pełni funkcjonalnego i praktycznego pomieszczenia. Do nich zalicza się:

  • strefa wypoczynkowa – umożliwia zdrowy wypoczynek i składa się z odpowiednio skomponowanego łóżka, w skład którego wchodzi m.in. materac ekologiczny, kołdra antyalergiczna czy poduszka ergonomiczna,
  • strefa relaksacyjna – jest to specjalnie wydzielone miejsce, w którym nastolatek może rozwijać swoje pasje i spędzać czas ze znajomymi, a składa się przede wszystkim z wygodnych krzeseł lub fotela oraz stołu,
  • strefa do nauki – pozwala na pełne skupienie się na nauce i odrabianiu lekcji, dzięki czemu nastolatek jest w stanie szybciej wykonać swój obowiązki, a w skład wchodzi przede wszystkim lampka, biurko, fotel i regał na książki.

Sprawdź ofertę materacy: https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200

Dodatki i dekoracje 

Każda ze stref nadaje sypialni nastolatka funkcjonalności, jednak należy zadbać również o estetyczne względy – w końcu przebywanie w niej ma sprawiać dziecku radość. W osiągnięciu tego efektu pomoże nam:

  • modna pościel,
  • plakaty, fototapety i ramki na zdjęcia,
  • tablica ścieralna,
  • gadżety gamingowe.

Początkowo wydawać by nam się mogło, że urządzanie pokoju nastolatka to spore wyzwanie. Jednak, jak się okazuje, jest wręcz przeciwnie! Wystarczy tylko w logiczny sposób podzielić przestrzeń oraz ustalić z dziećmi.

Przeczytaj także: