W chłodne wieczory chyba każdy z nas po powrocie do domu szuka odrobiny ciepła. Może dać je nam miękki koc. Przytulne tekstylia w dzisiejszych czasach stanowią podstawowy element wyposażenia większości sypialni i praktycznie każdego salonu. Jednak, co warto wiedzieć o składzie koca oraz czym jeszcze kierować się przy jego wyborze?
Koc bawełniany – jakie ma właściwości?
Obecnie do jednych z najpopularniejszych modeli zalicza się koc bawełniany, polarowy czy wełniany. Jednak z uwagi na renomę bawełny oraz znane wszystkim właściwości, stanowi on świetny wybór zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wszystko z uwagi na fakt, iż:
- jest delikatny i miły w dotyku,
- nie powoduje podrażnień skóry oraz nie daje nieprzyjemnego uczucia drapania,
- jest to materiał naturalny, który nie uczula,
- dobrze przepuszcza powietrze,
- jest łatwy w utrzymaniu.
Niestety, koc bawełniany ma również kilka wad, o których rzadko kto wspomina. Wszystko z uwagi na fakt, iż bardzo łatwo się gniotą oraz są stosunkowo ciężkie. W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się modele wykonane z bawełny organicznej, przy której produkcji nie używa się pestycydów czy nawozów sztucznych.
Na co zwrócić uwagę wybierając koc bawełniany?
Wybierając wysokiej jakości koc, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na materiał. W przypadku modeli bawełnianych – jest to bawełna. Jednak to nie jest jedyny czynnik, który odgrywa tutaj niezwykle ważną rolę, dlatego warto uwzględnić także:
- gramatura,
- rozmiar,
- fason,
- sposób wykończenia,
- rozciągłości,
- sposób barwienia,
- siłę szwów.
Wybierając dobry koc, należy przede wszystkim dopasować powyższe czynniki do indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Drugą, ale nie mniej istotną kwestią jest uwzględnienie funkcję, jaką w danym pomieszczeniu ma pełnić koc.
Koc w sypialni – czy to dobry pomysł?
Koc w sypialni to zdecydowanie dobry pomysł. Może on pełnić wiele ważnych funkcji, w tym odpowiadać za komfort termiczny w czasie snu. Wystarczy tylko umieścić go pod prześcieradłem lub na kołdrze, aby zyskać dodatkowe ciepło. Jednak koc to nie jedyny element, jaki znajdziemy w łóżku, gdyż składa się ono z:
- kołdry,
- poduszki,
- stelaża,
- pościeli i prześcieradła,
- ochraniacza na materac.
Każdy z tych elementów w mniejszy lub większy sposób wpływa na komfort wypoczynku. Jednak niezaprzeczalnie, najważniejszym elementem wyposażenia jest tutaj materac. Produkt ten jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, a wszystko to z uwagi na wyjątkową budowę oraz właściwości. W ten sposób gwarantuje najlepszą stabilizację kręgosłupa oraz wsparcie całej sylwetki.
Inne źródła ciepła w domu
Koc to idealne źródło ciepła. Możemy się nim okryć w całości, od pasa w dół lub zarzucić na ramiona – wszytko tak naprawdę zależy od tego, w jakiej pozycji się znajdujemy i jak bardzo jest nam zimno. Dla jednych czynnik ten jest wystarczający, jednak po całym dniu na dworze, zwłaszcza w ujemnej temperaturze, wielu z nas ma problem z ponownym dogrzaniem się. Wówczas warto również postawić na:
- rozpalenie kominka lub uruchomienie farelki,
- przygotowanie sobie ciepłego napoju – kawy, herbaty czy kakao,
- spożycie ciepłej potrawy – zupy lub innego dania,
- zwiększenie temperatury na grzejniku.
Dobrym, a także mało znanym sposobem na ponowne rozgrzanie się, jest zapalenie świecy. Najlepiej sprawdzą się tutaj świece zapachowe, które dodatkowo w czasie spalania uwalniają olejki eteryczne, korzystnie oddziałujące na nasze zmysły oraz stan zdrowia. Warto również zaznaczyć, że świetnym pomysłem jest zarówno koc, jak i świeczki na prezent. Na pewno każdy zmarzluch się z tego ucieszy!
Dobry koc to taki, który jest odpowiednio dopasowany do funkcji, jaką ma pełnić. Dotyczy to praktycznie każdego parametru, a w szczególności rozmiaru, gramatury czy rodzaju materiału.