W każdym domu jest miejsce, do którego możemy udać się po ciężkim i męczącym dniu. Jest to sypialnia, czyli intymne miejsce, przez wielu z nas uznawanych za oazę spokoju i bezpieczną przystań. Możemy tutaj schronić się przed licznymi problemami, a także komfortowo wypocząć. Jednak, aby było to możliwe, o wpierw należy odpowiednio zadbać o jej aranżację oraz wyposażenie. A o jakich kwestiach powinniśmy pamiętać, aby móc cieszyć się zdrowym wypoczynkiem?

W jaki sposób sypialnia wpływa na sen?

Chcąc w jak najlepszy sposób zadbać o zdrowy sen w sypialni, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na odpowiednią aranżację. W dużej mierze sprowadza się to do gamy kolorystycznej dominującej w tym pomieszczeniu. Najlepiej, aby ściany były pomalowane na stonowane, ewentualnie pastelowe odcienie. W ten sposób będą mogły wyciszyć nasze ciało, a także ułatwić nam zasypianie. Z uwagi na zasady, jakimi warto kierować się przy urządzaniu sypialni, wielu z nas zaczyna wątpić w to, czy można stworzyć elegancki, a jednocześnie komfortowe wnętrze. Jeśli nie mamy pomysłu na aranżację, to możemy zainspirować się gotowymi stylami. W sypialni najlepiej sprawdzi się:

 • styl skandynawski,
 • styl klasyczny,
 • styl nowoczesny,
 • styl industrialny,
 • styl rustykalny.

Oczywiście do sposobu aranżacji zaliczyć należy odpowiednie meble, a także sposób ich ustawienia.

Dodatki do sypialni – czym się kierować?

Sypialnia jako strażnik zdrowego snuAby móc stworzyć dla siebie najlepsze warunki do wypoczywania, warto zadbać nie tylko o sposób aranżacji sypialni, ale także o jej odpowiednie wyposażenie. Mowa tutaj o dodatkach, które nadają wnętrzu charakteru. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że na jakość naszego snu elementy dekoracyjne również mogą mieć większy bądź mniejszy wpływ. Z uwagi na to, warto przede wszystkim postawić na:

 • świece i zapachy, które poprzez uwalnianie olejków eterycznych, pozwalają nam na całkowite odprężenie się, a także ułatwiają zasypianie, tworząc przy tym unikalny klimat w sypialni,
 • rolety i zasłony, które ograniczają dostęp światła słonecznego, przez co zwłaszcza latem nie zaburza ono naszego zegara biologicznego,
 • ciepłe i delikatne oświetlenie w sypialni, które nie zaburza wydzielania melatoniny,
 • miękki dywan, który izoluje chłodną podłogę od bosych stóp,
 • rośliny, które w nocy produkują tlen, a także oczyszczają i nawilżają powietrze.

Jakie łóżka są dostępne na rynku?

Podstawowym elementem każdej sypialni jest odpowiednio skomponowane łóżko. Obejmuje ono wiele kwestii, w tym te bardziej lub mniej oczywiste. Jednak samo słowo łóżko najczęściej określa samą ramę – bez stelaża czy materaca. Na współczesnym rynku możemy znaleźć różnego rodzaju modele, które między sobą różnią się przede wszystkim wyglądem. Wyróżnić tutaj możemy przede wszystkim:

 • łóżka drewniane – charakteryzuje się wysoką jakością i solidnością wykonania. Ich masywna konstrukcja jest trwała, przez co mogą posłużyć przez lata. Najczęściej możemy spotkać łóżka sosnowe, bukowe czy dębowe, które zapewniają wysoki komfort użytkowania,
 • łóżka metalowe – spośród wszystkich dostępnych modeli, wyróżnia się najmniejszą masą. Są wyjątkowo trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, a co więcej, świetnie wkomponują się w liczne aranżacje,
 • łóżka tapicerowane – z uwagi na zastosowanie odpornego na ścieranie materiału, mogą być dostępne w licznych wariantach, przez co z pewnością dopasujemy je do aktualnej aranżacji sypialni,
 • łóżka kontynentalne – na dole posiadają skrzynie z materacem sprężynowym, przez co są niezwykle stabilne, wytrzymałe i zapewniają komfortowy wypoczynek.

Idealny materac – czyli jaki?

Nikogo chyba nie zaskoczy fakt, że za zdrowy i spokojny sen w dużej mierze odpowiada materac do spania. Jest to wyjątkowy produkt, który wyróżnia się unikalnymi właściwościami oraz budową, przez co jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Dzięki temu jest w stanie zapewnić najlepsze warunki do komfortowego wypoczywania i regeneracji organizmu. A na czym polega wybór idealnego podłoża do spania? W pierwszej kolejności powinniśmy uwzględnić indywidualne potrzeby oraz preferencje, wśród których warto wyróżnić takie kwestie, jak:

 • wiek użytkownika, ponieważ wyróżnia się specjalne modele dla dzieci i nastolatków,
 • stan zdrowia, ponieważ w sklepach znajdziemy modele ortopedyczne, charakteryzujące się statusem wyrobu medycznego oraz właściwościami prozdrowotnymi,
 • stopień twardości, ponieważ na dostępne są produkty miękkie, średnio twarde, twarde i bardzo twarde,
 • rodzaj wypełnienia, ponieważ mamy do wyboru modele piankowe, sprężynowe i hybrydowe,
 • rozmiar, czyli długość i szerokość, która ma szczególne znaczenie przy wybieraniu odpowiedniego do metrażu sypialni materaca.

Akcesoria sypialniane, czyli w co warto zainwestować?

Wielu z nas myśli, że jeśli zakupi wysokiej jakości materac do spania, to wystarczy, aby zapewnić sobie komfortowy i zdrowy sen. Czy na pewno? Jak się okazuje, sam materac nie jest w stanie zapewnić nam zdrowego wypoczynku, gdyż musi współgrać z licznymi akcesoriami sypialnianymi. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale na co dzień niewidoczny stelaż odgrywa niezwykle ważną rolę, gdyż zapewnia stabilne wsparcie podłoża do spania, a także zwiększa jego wentylację i trwałość. Oprócz tego warto zwrócić swoją uwagę na poduszkę, zapewniająca stabilizację głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym, a także kołdrę. Odpowiada ona za przyjemne wrażenie otulenia oraz komfort termiczny w czasie wypoczynku. Decydując się na te produkty, warto uwzględnić swoje osobiste potrzeby i preferencje, gdyż zarówno sklepach stacjonarnych, jak i internetowych możemy znaleźć różnego rodzaju modele. Kompletne łóżko zawiera również pościel i prześcieradło, które są w stanie zapewnić nam higieniczne warunki do wypoczywania.

Dobrze skomponowana sypialnia to miejsce, w którym możemy odpocząć po ciężkim dniu w pracy, a także we właściwy sposób wypocząć. Poprzez uwzględnienie licznych czynników, możemy stworzyć dla siebie idealne warunki, które zapewnia nam zdrowy sen. Jest on w dzisiejszych czasach niezwykle ważny, gdyż w znaczący sposób wpływa na wiele kwestii, w tym właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Z uwagi na to, warto już dziś odpowiednio wyposażyć swoje łóżko i po prostu komfortowo się wyspać!

Przeczytaj także: