Jazda konna to sport, który wynika bezpośrednio z czynności wykonywanych przez ludzi od tysięcy lat, przez co jest jednym z najstarszych sporów na świecie. Współcześnie łączy w sobie nie tylko aktywność fizyczną, ale także czas spędzony w towarzystwie inteligentnych zwierząt na łonie natury. Z uwagi na to, często uważany jest za styl życia. Jednak, czy może być traktowany również jako rywalizacja sportowa?

Jazda konna – dla kogo?

Coraz częściej pojawia się temat podjęcia lekcji jazdy konnej. Jednak wielu rodziców, jak i osób starszych – w tym młodych dorosłych, dorosłych czy nawet seniorów. Stwierdza się, że optymalny wiek do rozpoczęcia nauki jazdy konnej to 7-8 lat, gdyż wówczas dziecko jest na tyle rozwinięte fizycznie i psychiczne, że jest w stanie wytrzymać półgodzinną lekcję. Zatem jazda konna czy to w celu rekreacyjnym, czy ściśle sportowym, może być uprawiana przez całe życie. A jak już dojdziemy do pewnego poziomu, to możemy zacząć brać udział w zawodach, rywalizując z innymi miłośnikami koni! Tak naprawdę do jazdy konnej wystarczy nam tylko motywacją i chęci, gdyż wiek nie gra tutaj żadnej roli. A dlaczego warto?

Jazda konna - styl życia czy rywalizacja sportowa?Korzyści wynikające z jazdy konnej

Wiele osób chwali sobie jazdę konną za to, że uspokaja i relaksuje. Inni są pod wyraźnie tego, jak potrafi zmienić sylwetkę i wzmocnić mięśnie. Jednak są również takie korzyści z jazdy konnej, o których większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Jak się okazuje:

  • kształtuje charakter,
  • uczy pokory i zdecydowanych działań,
  • kształtuje wiele umiejętności, w tym współpracy,
  • sprawia, że stajemy się bardziej cierpliwi, spokojnie i pewni siebie,
  • poprawia koordynację ruchową i rozwija wiele grup mięśni,
  • korzystnie wpływa na pracę licznych układów, w tym pokarmowego i krwionośnego.

Jazda konna a sen

Jazda konna niesie ze sobą wiele korzyści, jednak czy może również pozytywnie oddziaływać na sen? Jak się okazuje – tak! Traktując ją jak każdą regularną aktywność fizyczną, można śmiało stwierdzić, że przyczynia się do dotlenienia organizmu oraz zmęczenia mięśni. W ten sposób znacząco ułatwia zasypianie, a także zwiększa jakość i głębokość wypoczynku. Jednak nie byłoby to możliwe bez odpowiednio dopasowanego do użytkownika podłoża do spania. Najlepiej sprawdzi się tutaj materac, który odznacza się wyjątkową budową oraz unikalnymi właściwościami. W ten sposób jest w stanie zapewnić właściwe wsparcie kręgosłupa i sylwetki. Warto również zaznaczyć, że wybrany przez nas model korzystnie wpływa na regenerację mięśni, a także stanowi gwarancję zdrowego snu.

Jazda konna to jedna z wielu aktywności fizycznych, która łączy w sobie zarówno aktywność fizyczną, jak i miłość do zwierząt. Tak naprawdę każdy z nas może spróbować nawiązać wyjątkową więź z koniem, a kto wie – może zagoszczą one na dłużej w naszym życiu?

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: