Od dawna ludzi dzieli się na rannych ptaszków i nocnych marków. My również z pewnością należymy do którejś z tych grup – mamy swoją porę dnia, którą szczególnie preferujemy. Co jednak wtedy, gdy chcemy zmienić swoje przyzwyczajenia? Jak nauczyć się wcześnie wstawać, kiedy należymy do tzw. nocnych marków? Poznaj nasze sposoby!
Od czego zależy to, jak działa nasz zegar biologiczny?
Nie można zaprzeczyć, że u każdego zapotrzebowanie na sen wygląda troszkę inaczej. Niektórzy będą czuli się wypoczęci po 6 godzinach snu, inni będą potrzebowali około 9, aby w pełni odpocząć. Dużą rolę w tym odgrywają nasze geny – to one częściowo decydują o tym, ile godzin snu jest dla nas odpowiednie.
Znaczenie ma również wiek – małe dzieci będą przesypiały nawet kilkanaście godzin dziennie, za to przeciętnemu dorosłemu wystarczy od 7 do 8 godzin. Zauważono, że gdy w okolicach osiągnięcia dorosłości to zapotrzebowanie w miarę się równoważy, po jakimś czasie znowu się zmienia. Seniorzy śpią o wiele mniej – w ciągu nocy mogą spać zaledwie około 6 godzin, za to w ciągu dnia będą potrzebować znacznie więcej drzemek, aby zachować energię.
Mimo tego, że na to, ile snu potrzebujemy, w dużym stopniu wpływają geny oraz wiek, wciąż istnieją sposoby, dzięki którym możemy choć trochę zmienić nasz zegar biologiczny. Czasem to okoliczności, takie jak nowa praca czy obowiązki, będą wymagały od nas przystosowania się do nowego trybu. Wiedza na temat tego, jak wcześnie wstawać, może więc okazać nam się przydatna.
Dlaczego warto wcześnie wstawać?
Na początku warto uświadomić sobie, dlaczego warto wcześnie wstawać. Zalety tego stylu mogą zmotywować nas do dalszych prób. Okazuje się bowiem, że wczesne wstawanie niesie ze sobą wiele korzyści.
Po pierwsze, zyskujemy dzięki temu spokój – możemy bez pośpiechu zacząć swój dzień. Stwarzamy dla siebie bezpieczną, komfortową przestrzeń, w której możemy na spokojnie przygotować się na wyzwania nadciągającego dnia. Spokojny, powolny poranek pozwoli nam zacząć dzień w lepszym humorze, a do tego pomoże poradzić sobie ze stresem i nieprzyjemnymi emocjami. Wczesne wstawanie umożliwi nam niespieszenie się, co da nam możliwość do przygotowania się we własnym tempie. Te dodatkowe chwile okażą się bardzo przydatne, gdy będziemy chcieli na przykład wybrać rano nowe ubranie lub spróbować nowej fryzury. Dzięki obudzeniu się o dobrej porze będziemy mieć na to czas. Wczesne wstawanie to również okazja do pobycia przez chwilę samemu – jeśli wstaniemy przed wszystkimi innymi, możemy liczyć na ciszę i harmonię panującą w domu. Zyskamy kilka luźnych chwil przed zaczęciem porannego rozgardiaszu. W ten sposób damy sobie szansę na to, by się zrelaksować oraz wyciszyć.
Więcej czasu rano oznacza ponadto okazję do zjedzenia śniadania. Wielu z nas pomija tę część, usprawiedliwiając się spieszeniem się do pracy czy szkoły. Jest to błędne podejście, ponieważ śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ma za zadanie dostarczyć nam energii na dobry początek. Jeśli nie zjemy pożywnego śniadania, jak mamy skutecznie funkcjonować i mieć siłę na resztę doby? Wczesne wstawanie spowoduje, że nie dość, że będziemy mieć czas na śniadanie, to jeszcze będziemy mogli zrobić to na spokojnie, bez pośpiechu. Ten sposób okaże się znacznie zdrowszy dla nas i naszego żołądka.
Idź wcześniej spać
Jak więc to osiągnąć? Pierwsza technika, która pomoże nam wcześniej wstawać, wydaje się oczywista – musimy po prostu iść wcześniej spać. Dzięki temu uzyskamy potrzebną ilość snu, ale też nie zaśpimy. Zmiana godzin, o których chodzimy spać, może na początku przyjść nam z trudem, jednak szybko zauważymy, że kiedy będziemy wcześniej się budzić, szybciej będziemy się robić zmęczeni, co pomoże nam położyć się o odpowiedniej porze.
Ustaw budzik
Niestety, samo ustawienie budzika nie wystarczy – jeśli naprawdę chcemy zmusić się do wczesnego wstawania, musimy budzik położyć z dala od naszego łóżka. W ten sposób zyskamy motywację do tego, aby się podnieść i go wyłączyć. Ten element bez wątpienia pomoże nam się rozbudzić.
Bądź konsekwentny
Nawet jeśli nie zauważamy efektów od razu, nie zniechęcajmy się. Dbajmy o utrzymanie regularnych pór snu, zrezygnujmy z drzemek oraz wykonujmy wieczorną rutynę, która umożliwi nam odprężenie się.
Jak skutecznie zasnąć?
Co zrobić, gdy chcemy wcześnie wstawać, ale w nocy wciąż nie potrafimy zasnąć? Ponownie kończymy, chodząc spać nad ranem i budząc się w okolicach południa… Taki system nie jest dla nas dobry – jeśli więc zależy nam na jego zmianie, poza sposobami na wczesne wstawanie powinniśmy poznać też techniki na to, by skutecznie zasnąć. Dzięki temu zapewnimy naszemu organizmowi wymaganą ilość snu i będziemy w stanie wypocząć.
Podstawowym elementem, który wpływa na komfort naszego snu, jest materac. Jeśli doświadczamy kłopotów ze snem, warto zastanowić się, czy przyczyna nie tkwi właśnie w źle dobranym materacu. Jeśli zmienimy ten aspekt i postawimy na przykład na materac sprężynowy, szybko zauważymy, jak bardzo komfort naszego snu się poprawił. Przydatna może okazać się też wysokojakościowa pościel, taka jak pościel wełniana, która zadba o naszą wygodę oraz komfort termiczny. W zaśnięciu, poza dobrymi materiałami, pomoże również zrezygnowanie z używania telefonu tuż przed snem oraz wprowadzenie relaksacyjnej wieczornej rutyny, dzięki której będziemy mogli się wyciszyć i odprężyć.
Wczesne wstawanie wcale nie jest niemożliwe. Nawet osoba, która miała całkiem inne nawyki, może się tego nauczyć. Wystarczy wypróbować sposobów, które pomogą nam się przestawić. Wczesne wstawanie posiada wiele zalet, dlatego naprawdę warto się tego nauczyć.