Szanowni Państwo, autor tego artykułu, który Państwo przeczytają, jest wysokim mężczyzną, a jego wzrost w wieku lat 17 wynosił 190 cm. Autor zna zatem problem, który pojawia się przy wyborze materaca młodzieżowego. Jeżeli młody człowiek w ciągu trzech miesięcy może urosnąć o kilka centymetrów, jest to wielkie wyzwanie dla jego organizmu, które wymaga odpowiedniego łóżka z dobrym materacem dla młodzieży. Tak naprawdę sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: jaki materac dla młodzieży będzie służył najlepiej potrzebom dorastających ludzi? Ale to nie doświadczenie własne będzie podstawą dla informacji, lecz wiedza medyczna i znajomość specyfiki materacy młodzieżowych.

Dlaczego materac dla młodzieży stanowi wyróżniony rodzaj materacy?

Człowiek w cyklu swojego życia przechodzi różne fazy rozwoju (mówi o tym psychologia rozwojowa), a jest też okres nastoletni, kiedy ciało młodego człowieka doznaje gwałtownych przeobrażeń. Poza tym nastolatkowie mają specyficzne potrzeby. Tak samo jak wybieramy materac dla małego dziecka, materac służący parze małżeńskiej lub materac dla osoby obłożnie chorej, tak samo właściwy wybór materaca młodzieżowego musi uwzględnić specyfikę jego użytkownika.

W wieku szkolnym młodzi ludzie narażeni są z licznych stron na zagrożenia wad postawy. To może mieć poważne konsekwencje w późniejszym życiu, bo przecież nikt nie chce uzyskiwać pełnoletniości ze stwierdzoną skoliozą lub innymi schorzeniami kręgosłupa. Dlatego potrzebny jest dobry materac młodzieżowy, który profilaktycznie zabezpieczy przed nieprawidłową postawą. Olbrzymie znaczenie jakie ma ta sprawa wystarczy skonkludować krótko: ani dziecko, ani rodzic, nie chcą, aby następne kilkadziesiąt lat życia wiązało się z niemożliwymi później do skorygowania nieprawidłowościami rozwojowymi. Właśnie dlatego łóżko młodzieżowe musi być przygotowane zgodnie z zapotrzebowaniem etapu wczesnej młodości. Materace młodzieżowe – nie chcemy popadać w przesadę, ale powiemy to – są dla rodziców obowiązkowym zakupem, jeżeli tylko troszczą się oni o swoją dorastającą córkę lub syna. Materac młodzieżowy 90×200 stanowi standardowy wymiar dla osób młodych, które śpią w pojedynkę.

Dobry materac dla nastolatka – przykłady

Zatem jaki materac dla młodzieży będzie odpowiedni? Zawsze warto mieć najlepsze wzorce, sięgniemy więc po dwa modele materacy młodzieżowych legendarnego Hilding (owszem, ten najwyższy standard prezentowany przez Hilding jest dostępny także na Polskim rynku).

Materac młodzieżowy – jak dobrać właściwy model dla nastolatka?Zastanawiając się na wyposażeniem młodzieżowego łóżka w materac nie można przegapić Hilding Breakdance. Młodzież w wieku szkolnym jest grupą, do której jest on kierowany. Wiek szkolny obejmuje kilka lat – czy często trzeba zmieniać materac? Nie, ponieważ Hilding Breakdance jest materacem młodzieżowym obustronnym. Waga i postura osoby w wieku 12 lat są inne niż 16-latka – materac jest obustronny (dwie twardości), co zapewnia dopasowanie do raptownie zmieniającej się wagi i wzrostu młodego człowieka. W tym modelu bardzo ważna jest też znakomita wentylacja, zatem „psoty” nastolatka na materacu nie wpłyną na obniżenie poziomu higieniczności (materac można też uprać). Zastosowano nowo opracowane w laboratoriach pianki – są dwie, o różnych właściwościach. Rozkład ciężaru na siedmiu strefach twardości to podstawa profilaktyki ortopedycznej. Materac służy młodzieży w całym okresie dojrzewania (obustronność). Gdy mamy Breakdance, to mamy materac na lata. Specjalnością Hilding dla materacy młodzieżowych jest specjalny pokrowiec Young ze wzorem idealnym do pokoju nastolatka i wysoką odpornością na ścieranie i inne uszkodzenia.

Hilding Funky to nasza druga propozycja, za którą ręczymy. Materac można zrolować, wyposażyć w niego łóżko piętrowe. Dwie pianki syntetyczne tworzą po obu stronach różne stopnie twardości. To przydaje się, gdy mały Jaś powoli staje się większym Janem – nie musimy wymieniać i kupować nowego materaca, wystarczy odwrócić na drugą stronę nasz Hilding Funky. Ten materac młodzieżowy jest dostępny w klasycznym wymiarze 90×200 (przeznaczenie dla jednej osoby). Właściwości antyalergiczne, długi czas gwarancji, dedykowany młodzieży pokrowiec. To również bardzo dobry wybór. Jeśli będą Państwo zmieniać wystrój pokoju z dziecięcego na styl lubiany przez nastolatków, to ten materac młodzieżowy pozostanie, nie ma potrzeby wymieniać go wraz z czasem, wystarczy skorzystać z dwóch stopni twardości odpowiadających wadze rosnącego człowieka. Ponadto przez lata ten materac dla młodzieży nie zniszczy się, utrzyma parametry nadane przez producenta.

Jak utrzymać materac młodzieżowy w czystości?

Zadanie to jest wielce ułatwione (przynajmniej w przypadku materacy młodzieżowych Hilding), ponieważ projekt materaca uwzględnia relatywnie częste zabrudzanie materaca przez osoby nastoletnie. Materace młodzieżowe są przewiewne, a więc wolne od drobnoustrojów, ponadto można je prać, co zawsze przywraca stan idealnej higieniczności początkowej. Łóżko młodzieżowe powinno być bowiem zabezpieczone przed skutkami spontanicznej przecież aktywności młodego człowieka, np. rozlanie napoju na pokrowiec Young nie jest wielkim problemem, plamy zejdą łatwo.

Co odróżnia materac młodzieżowy od dziecięcego?

Trzeba krótko wyjaśnić wciąż pojawiające się nieporozumienie. Materac młodzieżowy nie jest materacem dziecięcym. Ten drugi służy dzieciom w pierwszych latach ich życia, natomiast materace młodzieżowe są skierowane do grupy osób dorastających – począwszy od pierwszych lat szkolnych, skończywszy na osiągnięciu przez użytkownika materaca (to zwykle dzieje się w wieku około 18 lat) maksymalnego wzrostu. W tym czasie ciało, układ kostny, mięśnie, wyraźnie ulegają rozrostowi, dlatego dobry materac młodzieżowy będzie przygotowany na obsłużenie ciężaru różniącego się w zakresie kilkunastu kilogramów i nadal będzie zapewniał właściwe podparcie, działał profilaktycznie i prozdrowotnie. Natomiast materace dziecięce mogą być węższe, gdyż przyjmują niewielki nacisk, zwykle będą rolowane (wyściełanie dziecięcego łóżeczka) i zawsze gotowe na wypranie, aby łatwo usunąć zanieczyszczenia powstałe np. przez nocne polucje charakterystyczne dla najmłodszych.

Jak dobrać twardość materaca dla nastolatka?

Mówiąc o „nastolatku” możemy mieć na myśli 12-letnią dziewczynkę i 17-letniego chłopca, zatem pytanie o dobór twardości jest dobrze zadane. Ale odpowiedź jest prosta. Twardość w materacach młodzieżowych (mówimy o najlepszych modelach, np. Hilding) jest zmienna i dostosowana do zmieniających się warunków fizycznych młodego człowieka przez konstrukcję obustronną – obie strony materaca mają różne twardości, większą i mniejszą. To my decydujemy, kiedy zechcemy z materaca miękkiego uczynić leżysko nieco twardsze, bardziej odpowiednie dla starszych dzieci.

Kiedy należy wymienić materac dla dziecka?

Ten moment, gdy nasza pociecha rośnie jak na drożdżach i przestaje jej wystarczać dziecięca leżanka, pojawia się zapotrzebowanie na prawdziwy materac młodzieżowy, oczywiście różni się w zależności od przypadków indywidualnych. Ścisłą zasadą nie będzie tu wiek, ale realne zapotrzebowanie, które wyrazić można bardzo wymiernie przy pomocy wagi i wzrostu. Niektóre dzieci rosną szybciej, inne wolniej – to naturalne procesy. Lampka powinna się nam zapalić, gdy na materacu dziecięcym jest już zbyt mało miejsca, dość cienka warstwa pianki przestaje zapewniać dobre podparcie dla rozrastającego się ciała, a problemy z nocnym moczeniem się zostały zażegnane. Wtedy następuje właściwy moment na zakup materaca młodzieżowego.