Ciężki dzień może zdarzyć się każdemu, niezależnie od wieku czy formy pracy. Nie ma wtedy nic lepszego, niż położenie się w cichej sypialni na wygodnym łóżku. Jednak istnieje sposób, dzięki któremu zwiększymy odczuwalny komfort i podniesiemy poziom wygody – dopasowany do potrzeb użytkownika materac. Jak taki wybrać oraz czy popularne materace piankowe są tak dobre, jak się mówi?

Jak wybrać materac?

Odpowiedni materac do spania może zdziałać cuda poprzez zapewnienie efektywnego snu. Zdrowy kręgosłup, poprawienie koncentracji, lepsze samopoczucie i humor to jedne z licznych zalet, jakie niesie za sobą odpowiedni materac. Jak go wybrać? Dobrze jest zastanowić się nad:

  • Materac piankowy czy lateksowy - jaki wybrać?rozmiarem materaca – czy ma na nim spać jedna osoba czy para,
  • wysokością materaca – dopasowana jest w zależności od wybranego łóżka,
  • twardością materaca – wyznacza się ją na podstawie wagi oraz indywidualnych preferencji,
  • swoim zdrowiem – wszelkie schorzenia kręgosłupa oraz bolesności wymagają konkretnego rodzaju materaca,
  • posiadanymi alergiami – istnieją materace, które nie gromadzą kurzu oraz alergenów,
  • kto będzie na nim spał – inne rodzaje materacy są polecane dzieciom, a inne dorosłym,

Materac piankowy a materac lateksowy

Zdecydowanie popularnym wyborem są materace piankowe, które należą do wyjątkowo uniwersalnych modeli – polecane są niemalże każdemu! A to wszystko dzięki licznym zaletom. Materace do łóżka zbudowane z innowacyjnie wykonanych pianek idealnie dopasowują się do sylwetki użytkownika, są niesamowicie wygodne i trwałe, dzięki czemu nawet po latach użytkowania nie ulegają odkształceniom. Pianka jest surowcem lekkim, przez co sam materac waży o wiele mniej niż inne i łatwiej go transportować oraz obracać. Materac piankowy może posiadać w swoim wnętrzu pianki różnego rodzaju – te stosowane jako baza (trwała, sprężysta i nadająca twardość pianka wysokoelastyczna) lub dodatek (np. pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała człowieka oraz nacisk). Do materacy piankowych należą także materace lateksowe, ponieważ posiadają podobne właściwości. Jednak unikalny, naturalny surowiec, jakim jest mleczko kauczukowe nadaje mu także właściwości wysoce antyalergicznych, antybakteryjnych i antygrzybicznych – produkt idealny dla alergików! Ponadto struktura lateksu posiada małe otworki, które usprawniają wentylację wkładu oraz pomagają zachować odpowiedni poziom wilgoci, dzięki czemu dodatkowo środowisko wewnątrz jest niekorzystne dla rozwoju mikroorganizmów czy pleśni.

Wybór materaca często sprawia wiele trudności, dlatego warto się za to zabrać z głową – określić jasno interesujące nas cechy materaca oraz jego rodzaj. Każdy człowiek jest inny, przez co nie wszystkie materace będą odpowiednie – decyzja należy więc do użytkownika!