Na sen przeznaczamy około ośmiu godzin dziennie, co daje nam ⅓ całej doby! Jest to bardzo długi czas, dlatego warto zapewnić sobie doskonały komfort podczas odpoczynku. Na co koniecznie musisz zwrócić uwagę? Odpowiadamy i podpowiadamy!

Temperatura i wilgotność!

Nie ma chyba nic gorszego niż wybudzanie się w środku nocy z powodu gorąca lub zimna, dlatego ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności w sypialni. Pierwszym krokiem, na jaki powinieneś się zdecydować to zakup urządzenia, które będzie Ci wskazywać te parametry. Bez nich sam nie będziesz wiedział, jak ciepło jest w Twojej sypialni. Optymalna temperatura nie powinna przekraczać 20°, niektórzy uważają, że powinna być jeszcze o dwa czy trzy stopnie niższa lub wyższa. Co do wilgotności powietrza, to najlepiej ją utrzymać w granicy 40-60%. Pamiętaj jednak, że każdy organizm inaczej znosi zmiany temperatur i przede wszystkim słuchaj swojego ciała, które będzie Ci dawało znaki, czy jest mu przyjemnie, czy jednak powinieneś coś zmienić. Świetnym przykładem są Norwegowie, którzy śpią w bardzo niskich temperaturach, które nie są wyższe niż 15°, a dodatkowo nie montują grzejników w sypialniach!

Odpowiednie tekstylia

Jak zapewnić sobie komfort podczas snu?Bardzo ważnym elementem są materiały, w których śpisz i którymi się przykrywasz. Zacznijmy od piżamy. Powinna ona być przewiewna, lekka i wygodna. Postaw na luźną koszulkę i spodenki wykonane z bawełny lub lnu. Te tkaniny są naturalne, więc mają wspaniałą wentylację i dzięki temu Twoje ciało nie będzie się pocić i przegrzewać. Jeśli chodzi o materiał prześcieradła czy pościeli, to świetnym i uniwersalnym wyborem będzie bawełna. Idealnie sprawdzi się ona zarówno latem, jak i zimą. W chłodniejsze miesiące możesz wybrać pościel wykonaną z flaneli lub wełny, a latem doskonale sprawdzi się satyna. To powinno zapewnić Ci duży komfort snu!

Kanapa czy łóżko z materacem?

Odpowiedź na to pytanie jest jedna: łóżko z materacem! Dlaczego? Materace wykonywane są z różnych materiałów, takich jak pianki, sprężyny, lateks, kora czy połączenie ich wszystkich w jednym produkcie. Każdy produkt ma również swoje właściwości, które u jednych osób mogą się sprawdzić, a dla innych materac będzie niewygodny. Ważne jest, aby dostosować właściwości nawierzchni do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb. To właśnie może zapewnić Ci dobrze dobrany materac, a nie zrobi tego kanapa, która służy do siedzenia! Kanapy są dobrym rozwiązaniem na kilka dni lub wtedy, kiedy przyjadą do Ciebie goście i chcą zostać na noc. Pamiętaj, że długotrwałe spanie na niewygodnej kanapie może spowodować wiele niechcianych dolegliwości, np. przewlekły ból pleców.

Rozmiar ma znaczenie!

Zacznij od dobrania odpowiedniego rozmiaru materaca do łóżka. Jeśli chcesz kupić łóżka dla swojego dziecka w wieku szkolnym, to polecamy wybrać mniejszy rozmiar. Produkt o wymiarach 120×200 czy 140×200 będzie wystarczający. Kiedy jednak chcesz zainwestować w materac dla siebie, to zalecamy wybrać jeden z tych wymiarów: 160×200, 180×200 oraz 200×200. Te rozmiary idealnie sprawdzą się również u par! Pamiętaj, że wygoda jest bardzo ważna, a śpiąc z drugą osobą, może być ona utrudniona. Musisz również zadbać o odpowiedni rozmiar kołdry! Pościel 140×200 idealnie sprawdzi się dla jednej osoby, a dla siebie i swojej drugiej połówki wybierz nieco większy model. My szczególnie polecamy wybrać kołdrę o wymiarach 200×200, ponieważ sprawi ona, że każdy z partnerów będzie miało swój kawałek i unikniecie niepotrzebnych sprzeczek!

Jaka poduszka będzie dla mnie najlepsza?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów poduszek i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejszymi z nich są te wykonane z pierza, puchu lub z materiałów syntetycznych. Te ostatnie są bezpiecznie dla alergików i bardzo wygodne. Jedną z nich jest poduszka ergonomiczna, która charakteryzuje się tym, że wspomaga prawidłowe ułożenie ciała. Uwzględnia przy tym jego anatomię i najważniejsze punkty. Doskonale sprawdzi się również poduszka ortopedyczna, która powstała z myślą między innymi o seniorach. Wspomaga ich prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Alergicy również mogą wybrać coś dla siebie, ponieważ stworzono dla nich specjalny model poduszki. Poduszka antyalergiczna zapobiega gromadzeniu się we wnętrzu produktu kurzu i wilgoci. Jeszcze jednym rodzajem poduszek są te wykonane z pianki. Są one odporne na wgniecenia, więc wystarczą na długie lata.