Spokojny sen wcale nie przychodzi tak łatwo, jak mogłoby się to wydawać. Wiele osób zmaga się z różnymi zaburzeniami snu, które utrudniają prawidłowy wypoczynek. Poważną przeszkodą może okazać się Zespół Niespokojnych Nóg. Jak rozpoznać objawy i szybko pozbyć się problemu?

Na czym polega Zespół Niespokojnych Nóg?

Zespół Niespokojnych Nóg objawia się ciągłym poruszaniem kończyć podczas snu. Chory nie jest w stanie spokojnie leżeć, ponieważ czuje potrzebę poruszania się. Ponadto w nogach odzywa się mrowienie i swędzenie, któremu można zaradzić tylko poprzez unoszenie nóg.
Objawy są nieregularne – dolegliwości związane z Zespołem Niespokojnych Nóg mogą pojawiać się parę razy w ciągu tygodnia, a następnie znikać na pewien czas.

Może on prowadzić do trudności z zasypianiem, zmęczenia, spadku koncentracji i pogorszenia samopoczucia. Nie można bagatelizować tych skutków, ponieważ ciągle zmęczenie może przyczynić się do powstania znacznie poważniejszych chorób, na przykład depresji.

Zespół niespokojnych nóg - jak mu zaradzić?Jakie są przyczyny?

Przyczyny tej dolegliwości mogą być różne. Uważa się, że wpływ może mieć zaburzenie pracy tej części mózgu, która odpowiada za kontrolę ruchu. Znaczący może być również niedobór żelaza oraz magnezu.

Zespół Niespokojnych Nóg często towarzyszy innym chorobom. Istnieje ryzyko, że pojawi się na przykład przy niewydolności nerek czy cukrzycy. Przyjmowane używki bądź niektóre leki, w tym antydepresanty, również mogą przyczynić się do powstania tej dolegliwości.

Jak leczyć tę dolegliwość? 

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Ten przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad i wyda diagnozę. W razie gdy okaże się pozytywna, będziemy musieli wprowadzić odpowiednią suplementację witamin. Uzupełnienie deficytu żelaza czy magnezu okaże się kluczem.

W chwili, w której uzupełnienie witamin nie zadziała, mogą przydać nam się leki dopaminergiczne, opioidy czy benzodiazepiny.

Zadbajmy przede wszystkim o zdrowy tryb życia – zmniejszmy stres, wprowadźmy ćwiczenia relaksacyjne i zdrową dietę, która zapewni nam niezbędne substancje.

Sposoby na lepszy sen

Niezwykle ważne będzie też dopilnowanie, by nasz sen był komfortowy. W tym pomogą nam dobrze dobrane artykuły sypialniane, jak na przykład pościel z bawełny satynowej czy poduszka naturalna, które zapewnią nam wyjątkową wygodę.

Nie możemy zapominać też o solidnym materacu. Nierzadko zdarza się, że zbyt twarde podłoże jest przyczyną kłopotów z zaśnięciem. Oszczędźmy sobie tego problemu, wybierając materac pod nasze preferencje i potrzeby.

Zespół Niespokojnych Nóg to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, ponieważ wpływa ona na nasz sen. Bez odpowiedniego wypoczynku nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Jeśli zmagamy się z tą chorobą, koniecznie udajmy się do lekarza, aby jak najszybciej rozwiązać ten problem.