Podróż samochodem to bardzo wygodna opcja, ponieważ wtedy nie musimy się do nikogo dostosowywać albo niepotrzebnie spieszyć. Trzeba się jednak nastawić na to, że sama trasa może trochę trwać. Sprawdź, jak przygotować się do długiej podróży samochodem, aby minęła nam przyjemnie!

Jak zaplanować długą podróż samochodem?

Wiedząc, że czeka nas długa jazda samochodem, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Warto wcześniej mniej więcej zaplanować sobie trasę. Sprawdźmy, jaka droga będzie najlepsza dla danych warunków. Nie zawsze to ta najszybsza trasa okaże się tą odpowiednią – czasem lepiej wybrać dłuższą, ale bezpieczniejszą. Weźmy pod uwagę stan naszego samochodu, pogodę i czas jazdy. Możemy też sprawdzić, gdzie znajdują się odpowiednie miejsca na ewentualny postój. Wtedy będziemy mogli zaplanować sobie, gdzie i jak często możemy robić sobie przerwy. Oprócz tego bardzo ważne jest sprawdzenie stanu samochodu. Przyjrzyjmy się ogólnemu stanowi technicznemu auta. Upewnijmy się, czy światła i hamulce prawidłowo działają. Zobaczmy też, czy mamy odpowiednią ilość płynów, na przykład oleju czy płynu do spryskiwaczy. Jeśli nie, należy je uzupełnić. Warto ponadto zaopatrzyć się w części zapasowe. Świadomi tego, że będziemy jechać bardzo długo, powinniśmy mieć w aucie sprawne koło zapasowe, zestaw żarówek czy dodatkowe bezpieczniki. Przydatny będzie też kanister na benzynę. Nie zaszkodzi mieć również latarki czy linki holowniczej.

Bądź wypoczęty

Długa podróż samochodem - jak sprawić, aby minęła przyjemnie?Jeśli czeka nas długa jazda, powinniśmy przygotować do niej nie tylko samochód, ale i siebie. Bardzo ważne jest to, abyśmy byli wypoczęci. Zależy od tego nie tylko nasze samopoczucie, ale i bezpieczeństwo. Jeśli wsiądziemy do auta zmęczeni, szanse na to, że zaśniemy za kółkiem, są znacznie wyższe. Lepiej uchronić się od takiej ewentualności. Na dzień przed planowanym wyjazdem pójdźmy wcześniej spać, aby dostarczyć naszemu organizmowi niezbędną ilość snu. Jeśli chcemy mieć pewność, że skutecznie wypoczniemy, powinniśmy upewnić się, że nasz materac jest odpowiednio do nas dopasowany. Musi odpowiadać naszym preferencjom i potrzebom. Kiedy czujemy, że nasz model nie spełnia tych oczekiwań, to znak, aby wymienić go na nowy. Sprawdźmy dostępne produkty na stronie internetowej, a do tego odwiedźmy sklep stacjonarny Tychy, gdzie będziemy mogli samodzielnie przetestować interesujące nas modele.

Zajmij się czymś

Nie można ukryć, że długa podróż samochodem, może być po prostu… nudna. Po paru godzinach nawet oglądanie urokliwych widoków za oknem okaże się nużące. Aby poradzić sobie z tym, warto wcześniej pomyśleć o wybraniu ciekawych audiobooków lub podcastów, które umilą nam ten czas. Wybierzmy coś takiego, co będzie podobało się wszystkim pasażerom. Dzięki temu będziemy mogli razem słuchać ciekawych historii. Podcasty czy audiobooki możemy pobrać na swój telefon, aby móc korzystać z nich nawet wtedy, gdy nie będziemy mieli internetu. Inną, równie dobrą alternatywą, jest słuchanie muzyki. Radosne, energiczne melodie dodadzą nam energii i ożywią atmosferę. Możemy nawet śpiewać do ulubionych piosenek. W ten sposób nie dość, że skutecznie zajmiemy sobie czas, to jeszcze będziemy się dobrze bawić!

Weź ze sobą przekąski

Szanse na to, że podczas długiej podróży zgłodniejemy, są bardzo duże. Powinniśmy przygotować się na tę ewentualność i zabrać ze sobą do samochodu przekąski. Na pewno zostanie to docenione przez pozostałych pasażerów. Dodatkowa kanapka czy batonik uratują nas, gdy dopadnie nas głód, a w okolicy nie będzie żadnej stacji benzynowej czy sklepu, przy których moglibyśmy się zatrzymać. Dobrze, aby wybrane przez nas przekąski były pożywne i dostarczały nam energię.

Rób częste przerwy

Częste przerwy to podstawa każdej długiej podróży samochodem. Dotarcie do celu na siłę i jechanie wiele godzin bez chwili wytchnienia na pewno nie okaże się dobrym rozwiązaniem. Najlepiej, jakby postój odbywał się co około dwie godziny. To optymalny czas, dzięki któremu będziemy mogli czuć się dobrze podczas podróży. Podczas przerwy możemy rozprostować kości, zmienić pozycję, skorzystać z łazienki, a także nawodnić się i zjeść coś konkretnego. Nie ma wątpliwości, że to pomoże nam uzupełnić baterie. Postój będzie kluczowy podczas jazdy z dziećmi, dla których tak długa jazda może być bardzo męcząca.

Ubierz się wygodnie

Komfort podczas jazdy jest kluczowy. Jeśli wiemy, że spędzimy długie godziny w samochodzie, niech nasza wygoda będzie naszym priorytetem. Przekonamy się, że dzięki temu o wiele lepiej przeżyjemy całą drogę. Na czas podróży wybierzmy wygodne, komfortowe ubrania. Dobrze, aby były wykonane z naturalnego, przewiewnego materiału, który pozwoli naszej skórze oddychać. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się tego, że za bardzo się spocimy. Warto ponadto zastanowić się nad doborem odpowiedniego obuwia – w tym wypadku buty powinny być wygodne, a nie modne, tak aby dobrze nam się prowadziło.

Zadbaj o swój komfort

Wiemy już, że podczas jazdy istotny jest komfort. Jak jeszcze możemy go sobie zapewnić? Niezwykle przydatnym dodatkiem będzie poduszka podróżna. Dzięki niej łatwiej będzie nam się zrelaksować. Co więcej, odciąży kark i zadba o to, aby odcinek szyjny naszego kręgosłupa miał zapewnione odpowiednie podparcie. Przyda się szczególnie tym, którzy podczas drogi pragną się zdrzemnąć. Poduszka im na to pozwoli, a do tego ochroni ich od pobudki z bólem szyi. Jeśli chodzi o kierowcę, element, który zwiększy jego komfort, to okulary przeciwsłoneczne. Sprawdzą się szczególnie latem. Dzięki nim będziemy mogli swobodnie jechać pod słońce, nawet w południe.

Wcale nie musimy obawiać się długiej podróży samochodem. Jeśli odpowiednio się przygotujemy, może się okazać, że ten czas spędzimy bardzo przyjemnie. Ubierzmy się w wygodne ubrania, róbmy częste przerwy, weźmy przekąski i posłuchajmy ciekawego podcastu lub audiobooku, a długa jazda minie nam bardzo szybko!