Nie można ukryć, że wybór nowego materaca wiąże się z podjęciem dużej decyzji. To w końcu od niego zależy, czy będziemy mogli się regularnie wysypiać i w pełni odprężyć, czy też nie. Jakie są najważniejsze kryteria podczas doboru nowego materaca SleepMed? Sprawdź, jak możesz wybrać idealny model dla siebie!

Rozmiar materaca

Jeden z pierwszych czynników, na który zwracamy uwagę, wybierając materac, jest rozmiar. Musi być on dopasowany do naszego łóżka. Ważne, aby powierzchnia snu była na tyle duża, by zapewniała nam swobodę ruchów i możliwość znalezienia wygodnej pozycji snu. Nie wybierajmy zbyt dużego materaca do małej sypialni, ponieważ wtedy możemy ograniczyć sposobność do swobodnego poruszania się po przestrzeni. Standardowe rozmiary do łóżek pojedynczych to 80×200, 90×200, 100×200 oraz 120×200. Jeśli szukamy modelu dwuosobowego, musimy rozejrzeć się za większymi produktami. Sprawdzą się tu wielkości 140×200, 160×200, 180×200 i 200×200.

Twardość materaca

Najważniejsze kryteria podczas doboru nowego materaca SleepMedTwardość materaca to aspekt, którego zdecydowanie nie można pominąć. Od twardości modelu zależy prawidłowe podparcie kręgosłupa. Jeśli położymy się na zbyt miękkiej powierzchni, nasze mięśnie będą ciągle napięte, a my nie będziemy potrafili się w pełni zrelaksować. Możemy też doświadczyć nieprzyjemnego uczucia zapadania, które rano może manifestować się w postaci silnego dyskomfortu. Zbyt twarda powierzchnia z kolei uniemożliwia znalezienie wygodnej pozycji snu i powoduje, że nie jesteśmy w stanie się odprężyć. Istnieje duża szansa, że odczujemy ból kręgosłupa, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może przyczynić się do problemów ze snem, a także do pojawienia się różnych nieprzyjemnych dolegliwości. Z tego względu należy zadbać o to, aby stopień twardości był dopasowany do naszych potrzeb. Materac miękki sprawdzi się u osób ważących do 60 kilogramów. Przy wadze od 60 do 80 kilogramów zaleca się model średniomiękki. Jeśli nasza waga waha się między 80 a 100 kilogramami, wówczas postawmy na materac średniotwardy. Twarde podłoże snu będzie odpowiednie dla tych, którzy ważą ponad 100 kilogramów i potrzebują solidnego, trwałego podłoża.

W przypadku materacy SleepMed możemy liczyć na dopasowane podłoże pod względem twardości nawet wtedy, gdy z czasem przybierzemy na wadze lub pojawią się nowe dolegliwości zdrowotne. Wynika to z możliwości regulacji twardości, która pozwala na wybór spomiędzy 4 lub 6 twardości. W materacach z kolekcji Standard i Hybrid odpowiada za to ruchoma warstwa pianki termoelastycznej VitaRest®. Aby zmienić twardość, wystarczy rozpiąć pokrowiec, wyjąć ją i umieścić na drugą stronę. Modele z serii Plus i Hybrid Plus posiadają z kolei specjalny odpinany top, który w każdej chwili można przepiąć na przeciwną stronę materaca. Możemy wtedy wybrać spośród 4 twardości. Ułożenie pianki w formie biała-zielona-beżowa daje podłoże o najwyższym stopniu twardości. Warstwa beżowa-biała-zielona sprawdzi się za to u tych, którzy zmagają się z problemami z kręgosłupem.

Wypełnienie materaca

Wybór materaca musi obejmować również dobór wypełnienia. To aspekt, który bezpośrednio decyduje o właściwościach materaca. W materacach SleepMed może wybrać dwa typy wypełnienia – piankowe oraz hybrydowe. Podstawą wkładu piankowego są pianki Visco, które wyróżniają się technologią termoelastyczną. Pianka VitaRest® dopasowuje się do naturalnych krzywizn użytkownika i zapamiętuje kształt jego ciała, gwarantując idealne dopasowanie. Jest specjalnie wyprofilowana, dzięki czemu zapewnia 7 stref o różnym stopniu twardości, które są dopasowane do poszczególnych części ciała. Została wykorzystana na przykład w modelu SleepMed Supreme. Pianka Celsius-Waterlily® również wyróżnia się działaniem termoelastycznym. Jest wykonana z ekologicznych komponentów, które w całości podlegają recyklingu i nie stanowią zagrożenia dla środowiska. Charakteryzuje się wspaniałą żywotnością – nawet na przestrzeni lat nie traci swojej twardości i zachowuje pierwotne parametry.

Wypełnienie hybrydowe to opcja dla tych, którzy chcą skorzystać zarówno z właściwości wypełnienia piankowego, jak i sprężynowego. Połączenie tych dwóch warstw sprawia, że materac ma uniwersalne i wszechstronne zastosowanie. Wykorzystane w modelach hybrydowych 7-strefowe sprężyny typu Multi zostały zaprojektowane specjalnie tak, aby idealnie dopasowywać się do anatomicznej budowy ciała. Co istotne, zapewniają dwa razy więcej punktów podparcia niż standardowe materace kieszeniowe. Dzięki temu gwarantują lepsze podparcie, a także znakomitą elastyczność punktową. Odpowiada ona za to, że materac pracuje bardzo cicho i komfortowo, a do tego ugina się jedynie w miejscu nacisku. To ważne szczególnie dla par, jako że ten aspekt zapobiega powstawaniu tzw. efektu fali. Sprężyny mogą łączyć się z różnymi piankami – Celsius-Waterlily®, VitaRest®, VPPHR czy Flexifoam.

Właściwości antyalergiczne materaca

Właściwości antyalergiczne materaca to bardzo ważna kwestia. To dzięki niej osoby, które zmagają się z alergiami, mogą cieszyć się spokojnym, jakościowym wypoczynkiem. Działanie antyalergiczne i antybakteryjne zapobiega rozwojowi bakterii, roztoczy, kurzu i innych drobnoustrojów. Odpowiada również za bardzo dobrą cyrkulację powietrza i przewiewność. Dzięki temu we wkładzie materaca nie gromadzi się wilgoć i ciepło, które mogłyby doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzybów. Otoczenie snu jest czyste i świeże, dzięki czemu możemy łatwo się odprężyć i skutecznie wypocząć. W materacach SleepMed efekt ten gwarantuje innowacyjna technologia Airforce, która polega na wielostrefowym sposobie nacinania pianki w tzw. kratkę wentylacyjną, która tworzy otwarte komory, umożliwiająca maksymalny obieg powietrza.

Wybór materaca wcale nie jest łatwy – wymaga bowiem pochylenia się nad różnymi czynnikami. Musimy wiedzieć, jakie mamy preferencje i potrzeby. Przekonamy się jednak, że poświęcenie czasu na dobór odpowiedniego modelu zdecydowanie okaże się tego warte, ponieważ będziemy mogli cieszyć się komfortowym, jakościowym wypoczynkiem.

wyrób medyczny

Materac SleepMed Supreme to materac przeznaczony do profilaktyki wad rozwojowych układu ruchowego (mięśniowo-kostnego) oraz zdrowego snu. Producent: SleepMed. Upoważniony przedstawiciel i prowadzący reklamę ABCOMFORT Sp. z o.o.