Sprzątanie kuchnia i łazienki może być prawdziwym wyzwaniem dla każdego z nas. Te dwa pomieszczenia się najczęściej używane przez domowników, co oznacza, że mogą potrzebować znacznie większego zaangażowania w porządki niż salon czy sypialnia. Wiele osób uważa jednak, że zarówno łazienka, jak i kuchnia są trudne do posprzątania, aby efekty tego wysiłku były widoczne przez dłuższy czas. Jak zatem efektywnie sprzątać te pomieszczenia? Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Jak efektywnie posprzątać łazienkę? Poznaj nasze porady!

Niektórzy uwielbiają sprzątać łazienkę, natomiast inni woleliby zadbać o jakąkolwiek inną część domu czy mieszkania. Jednak jak efektywnie posprzątać łazienkę, aby każdy widział efekty Twojej ciężkiej pracy?

  • Zacznij od góry – zasada jest prosta: zacznij sprzątanie od górnych partii łazienki, takich, jak półki, żarówki i karnisze, górne krawędzie ścian i sufitu oraz cokolwiek innego, co znajduje się wysoko. Dlaczego? Ponieważ kurz i zabrudzenia z góry mogą osiadać na dolnych powierzchniach, więc sprzątając od góry, unikasz ponownego zabrudzenia już oczyszczonych obszarów. Zdejmij wszystkie przedmioty z półek i dokładnie je wyczyść, usuwając cały kurz i inne zabrudzenia. Jeśli masz szafki, wytrzyj je wilgotną szmatką. Koniecznie oczyść też oświetlenie sufitowe oraz lampki nad lustrem, używając wilgotnej szmatki lub specjalnej zmiotki, która przyciąga kurz. Upewnij się, że kratki wentylacyjne są czyste i sprawnie działają. Sprawdź, czy na górnych krawędziach ścian i sufitu nie osiadł kurz lub pajęczyny. Możesz użyć w celu ich usunięcia długiej szczotki lub specjalnego narzędzia do pozbywania się kurzu z trudno dostępnych miejsc. Jeśli Twoja łazienka ma wysokie sufity lub półki, a Ty dodatkowo nie należysz do wysokich osób, to użyj drabiny, aby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc na górze. Koniecznie upewnij się, że używasz drabiny w bezpieczny sposób, aby zminimalizować ryzyko upadku.
  • Jak efektywnie posprzątać łazienkę i kuchnię? Poznaj nasze porady!Toaleta, umywalka, prysznic oraz wanna – te elementy są najważniejsze w całej łazience i najczęściej używane. Toaletę umyj z zewnątrz oraz wewnątrz przy użyciu specjalnych detergentów, które usuną kamień, zabrudzenia oraz pozbędą się bakterii. W tym celu użyj także szczotki do toalety, która pozwoli Ci dokładnie oczyścić wnętrze muszli w tym jej płaskie części oraz brzegi. Jeśli chodzi o umywalkę, to do jej umycia będziesz potrzebować gąbki z szorstką warstwą oraz odpowiedniego płynu. Dzięki takiemu sprzętowi dokładnie usuniesz wszelkie zabrudzenia, np. kamień i osady mydła. Aby oczyścić wannę, użyj środka do czyszczenia, który usuwa osady mydła, kamień i inne zabrudzenia. Wykorzystaj szczotkę lub gąbkę, aby oczyścić całą powierzchnię wanny, w tym kran. Po umyciu wanny spłucz ją obficie wodą, aby usunąć resztki detergentu. W przypadku prysznica postępuj bardzo podobnie. Dodatkowo sprawdź zarówno w wannie, jak i w prysznicu odpływ, który może być zatkany przez włosy. Nie zapomnij umyć także szklanych części prysznica, na których mogą osadzać się resztki kosmetyków.
  • Czyszczenie luster i innych powierzchni – wykorzystaj odpowiednie środki do czyszczenia, aby usunąć osad oraz plamy i inne zabrudzenia z powierzchni lustra, blatów oraz szafek i szuflad. Warto również wykorzystać środek antybakteryjny, aby zabić zarazki.
  • Podłoga – ostatnim krokiem w efektywnym sprzątaniu łazienki jest odkurzenie oraz umycie podłogi.

Gotowe! Twoja łazienka jest czysta, lśniąca i śmiało możesz z niej korzystać! Teraz czas na kuchnię!

Jak efektywnie posprzątać kuchnię? Poznaj nasze porady!

Kuchnia wydaje się mniej problematyczna, jeśli chodzi o efektywne sprzątanie. Jednak także w niej znajdą się elementy, które potrzebują szczególnej uwagi. Jak efektywnie posprzątać kuchnię?

  • Rozpocznij od odgruzowania – zanim przystąpisz do sprzątania, schowaj wszystkie nieużywane przedmioty z blatów i powierzchni roboczych. To otworzy całą przestrzeń i ułatwi sprzątanie.
  • Zlew i kran – oczyść zlew i kran za pomocą specjalnego środka oraz gąbki z twardszą stroną. Usuń wszelki osad, a resztki jedzenia wyrzuć do kosza. Następnie umyj kran, aby pozbyć się plam i zabrudzeń.
  • Powierzchnie robocze – dokładnie wytrzyj blaty i inne powierzchnie, na których przygotowujesz posiłki. W tym celu użyj wilgotnej ściereczki z detergentem. Upewnij się, że umyłeś również trudno dostępne miejsca, aby mieć pewność, że o nich nie zapomniałeś.
  • Piekarnik i kuchenka – regularnie czyść wnętrze piekarnika i płytę grzewczą, aby zapobiec nagromadzeniu się brudu i tłuszczu, który w późniejszym czasie może być bardzo trudny do usunięcia. Skorzystaj z odpowiedniego środka czyszczącego i dość twardej gąbki, aby usunąć osady.
  • Szafki i półki – przetrzyj zewnętrzne powierzchnie szafek, półek i szuflad, aby usunąć kurz i zabrudzenia spowodowane, np. gotowaniem. Koniecznie sprawdź też, czy wnętrza szafek nie potrzebują przeczyszczenia i organizacji. Możesz także zerknąć na daty ważności produktów znajdujących się w Twojej kuchni i wyrzucić te już niezdatne do spożycia.
  • Podłoga – ostatnim krokiem, którego nie może zabraknąć w efektywnym sprzątaniu kuchni, jest oczywiście odkurzenie i umycie podłóg. W kuchni zaburzenia na tej powierzchni mogą być naprawdę spore, ponieważ to właśnie w tym miejscu gotujemy. Koniecznie skorzystaj z odpowiedniego płynu do mycia podłóg, który dodatkowo sprawi, że w całym pomieszczeniu będzie przyjemnie pachnieć.

Teraz już z całą pewnością wiesz, jak efektywnie posprzątać zarówno łazienkę, jak i kuchnię! Po tak intensywnym dniu koniecznie optymalnie odpocznij, śpiąc co najmniej 7-8 godzin. W tym celu zainwestuj w nowy materac, który możesz kupić przez Internet, ale także w jednym z kilku sklepów stacjonarnych znajdujących się w mieście Tychy. Tam na pewno znajdziesz to, czego szukasz!