Wielu rodziców utożsamia gry komputerowe z samym złem i najchętniej wyeliminowałoby je z życia swoich dzieci. Spędzanie wielu godzin przed komputerem kojarzone jest z czymś co odbiera pociechom właściwe dzieciństwo, a dodatkowo zaburza ich rozwój. Warto jednak wyjść poza strefę stereotypów i zastanowić się nad faktami dotyczącymi komputerowej rozrywki. Czy każda gra to marnotrawstwo czasu i energii? A może czasem z grania wynika coś dobrego?

Dlaczego gry komputerowe są popularne?

Miliony ludzi na całym świecie gra dziś w gry komputerowe i gry wideo. Praktycznie w każdym domu znajduje się komputer lub konsola, a smartfony pojawiają się w kieszeniach coraz młodszych dzieci. Już nawet najmniejsze przedszkolaki są w stanie obsługiwać tablety i telefony. Projektanci gier tworzą swoje produkty tak, aby użytkownicy chcieli grać jak najdłużej. Atrakcyjna forma audiowizualna, interaktywność, możliwość bicia rekordów, otrzymywania nagród, a także poczucie kontroli wynikające z kontrolowania świata sprawiają, że gry są wciągającą rozrywkę, której trudno oprzeć się wielu dorosłym (a co dopiero dzieciom).

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy gry komputerowe są dobre czy złe. Tak jak w wielu innych aspektach życia, kluczowa jest tu równowaga i zachowanie zdrowego umiaru. Kilka godzin w tygodniu może wpłynąć na dziecko korzystnie. Będzie okazją do nauki korzystania z nowych technologii, rozwijania zdolności poznawczych, refleksu i zdobywania wiedzy (w tym nowego słownictwa). Jednak nadmiar korzystania z komputera – w szczególności w młodym wieku – może wiązać się z rozwojem uzależnienia.

Granie na komputerze – korzyści

Czy gry to dobra rozrywka dla dziecka? Jasne i ciemne strony gier komputerowychWe współczesnym świecie praktycznie niemożliwe jest funkcjonowanie bez korzystania z nowych technologii. Dzięki grom komputerowym dzieci mogą już w najmłodszych latach życia poznawać sprzęt elektroniczny, który później będzie im potrzebny w szkole i w pracy. Dzięki nauce korzystania ze smartfonów, tabletów i komputerów, rozwijana jest umiejętność szukania kreatywnych rozwiązań, wyobraźnia, a myślenie staje się mniej szablonowe.

Kluczową korzyścią jest też to, że wiele gier pozwala na rozwijanie umiejętności planowania i strategicznego myślenia. Dzięki pokonywaniu poszczególnych misji pociechy mogą też rozwijać zdolność podejmowania trudnych decyzji i uczą się tego, że złe wybory mogą wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Nie należy pomijać też umiejętności zarządzania czasem i zasobami, sprawnego czytania, sprawności i koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Jakie zagrożenia wiążą się z grami?

Choć wskazane powyżej korzyści związane z grami komputerowymi są w pełni realne, nadal faktem pozostają liczne zagrożenia związane z korzystaniem z gier komputerowych. Dotyczą one w szczególności gier online, które polegają na kontaktowaniu się z innymi graczami. Choć z jednej strony jest to okazja do zawierania nowych znajomości, bardzo często wykorzystuje się ją w celu zmanipulowania najmłodszych. Dzieci są zachęcane do wchodzenia na strony poświęcone grom i uczestniczenie w konwersacjach z nieznajomymi. Stwarza to prawdopodobieństwo podawania informacji o sobie, a czasem nawet umawiania się na spotkania z nieznajomymi.

Czasem, gry mogą stać się źródłem nauki wulgarnego języka, a także przekazywać agresywne treści. Zdarza się, że widoczne reklamy przekierowują na strony zawierające treści nieodpowiednie dla dzieci. Jednym z poważnych zagrożeń dotyczących w szczególności z gier mobilnych, są mikropłatności. Zdarza się, że pociechy wydają spore sumy korzystając z telefonów swoich rodziców.

Wreszcie, najpoważniejszym problemem jest uzależnienie od komputera. Jest to jeden z rodzajów uzależnień behawioralnych, które może wiązać się z przykrymi skutkami. Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących symptomów – takich jak drażliwość, potrzeba nieustannego bycia online, a także spadek ocen, obniżony nastrój, bezsenność czy brak rozmowności – należy zgłosić się do psychoterapeuty.

Jak ustalić zdrowe zasady?

Aby uniknąć zagrożeń i negatywnego wpływu gier na dziecko, warto w swoim domu wprowadzić jasne zasady. Należy jednak pamiętać, że najgorszym sposobem jest karanie pociechy w formie “szlabanu na komputer”, a także obsesyjne wydzielanie czasu na granie poprzez wskazywanie np. konkretnych godzin w poszczególne dni tygodnia. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie komputera w pokoju wspólnym (przynajmniej w początkowych latach korzystania przez dziecko z gier i internetu). Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie czasu, a także treści, z których korzysta pociecha.

Warto pamiętać o tym, że wypracowanie bezpiecznego podejścia do gier komputerowych jest zdecydowanie prostsze wówczas, gdy dziecko ma do swoich rodziców zaufanie. Otwartość na rozmowy o świecie gier znacznie zwiększa prawdopodobieństwo tego, że maluch będzie zwierzał się z tego co robi przy komputerze, a także jakie treści przegląda podczas korzystania z sieci. Jest to niezwykle cenne i stanowi kluczowy środek chroniący przed dostępem do nieodpowiednich treści, a także przed zawieraniem niebezpiecznych internetowych znajomości!

Gry komputerowe nie powinny dezorganizować pozostałych aspektów życia. Warto od najmłodszych lat przekazywać dziecku, że są one jedynie formą rozrywki i nie powinny zajmować priorytetowego miejsca w planie dnia. Na ich rzecz nie powinny być zaniedbywane relacje rodzinne, a także obowiązki szkolne i domowe. Warto pamiętać, że nadmiar czasu spędzonego z komputerem może sprzyjać negatywnie zdrowiu. Zdecydowanie ważniejsze jest pójście na zajęcia sportowe, zjedzenie z rodziną zdrowego posiłku i przespanie 8 godzin na wygodnym materacu, np. ze sklepu https://sleepinghouse.pl/160-materace-140×190-cm, niż przejście kolejnego poziomu – i to warto podkreślać podczas rozmów z dzieckiem.

Gry komputerowe mogą być korzystne dla dzieci – jednak pod warunkiem rozsądnego korzystania z nich, pod kontrolą dorosłych. Warto mieć na uwadze ewentualne zagrożenia i pilnować tego, aby jak najwięcej rozmawiać z pociechami i w razie potrzeby niezwłocznie interweniować.

Przeczytaj też: 

  1. Jak stworzyć atmosferę luksusu i rozkoszy w sypialni Hilding?
  2. Hotelowy luksus w Twojej sypialni
  3. Aromatyzacja wnętrz: jak wykorzystać ją w domu