Proces starzenia się to coś, co tyczy się każdego starszego człowieka. Z wiekiem nasza skóra traci elastyczność, a ciało się zmienia. Czy wiedzieliśmy jednak o tym, że są czynniki, które mogą jeszcze bardziej przyspieszyć ten proces? Jeśli chcesz cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej, dowiedz się, jakie to są, a także jak się ich wystrzegać.

Proces starzenia się skóry – na czym polega?

W ciele człowieka zachodzi wiele różnych procesów, które odpowiadają za funkcjonowanie naszego organizmu. Proces starzenia się to jeden z nich. Na jego skutek niektóre komórki w naszym ciele przestają być produkowane, a zdolność do regeneracji się zmniejsza. Największe znaczenia posiada przede wszystkim kolagen i elastyna, których ilość wraz z wiekiem znacząco się zmniejsza. Składniki te odpowiadają za jędrność i młody wygląd skóry – kiedy zaczyna ich brakować, cera staje się wiotka i pełna zmarszczek. Warto pamiętać o tym, że proces starzenia się można podzielić na dwa rodzaje. Starzenie wewnętrzne to coś, na co nie mamy wpływu. Nasze organy wewnętrzne i tkanki stają się słabsze, a skóra na całym ciele zyskuje ślady starości. Starzenie zewnętrzne to z kolei proces, do którego przyczyniają się różne czynniki zewnętrzne. Jest to między innymi palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na słońce, zanieczyszczenie środowiska czy też niezdrowa dieta. To od tego rodzaju starzenia się zależy, jak będziemy wyglądać na starość.

Starzenie się skóry możemy rozpoznać po różnych objawach. Na pewno zauważymy znaczną utratę jędrności i elastyczności. Zaczyna brakować również blasku, który dotychczas nadawał młodzieńczy wygląd cery. Pojawiać się mogą plamy pigmentacyjne. Duży dyskomfort wywołuje suchość i szorstkość skóry. Na początku dostrzeżemy cienkie linie wokół oczu czy ust, które z czasem przemienią się w zmarszczki.

Co przyspiesza proces starzenia się?

Co może przyspieszać proces starzenia się?Nie można ukryć, że nasz wpływ na proces starzenia się nie jest bez znaczenia. To, jakie wybory podejmujemy, może bezpośrednio przełożyć się na zmiany zachodzące w naszym organizmie. Nie ma wątpliwości, że szczególnie szkodliwym nawykiem jest palenie papierosów. Co powoduje, że tak źle oddziałuje to naszą skórę? Okazuje się, że kiedy tytoń dostaje się do naszego organizmu, potęguje produkcję wolnych rodników. Są to związki, które naruszają naskórek i uniemożliwiają działanie kolagenu oraz elastyny. Równie dużą rolę odgrywa nasz sposób odżywiania. Poprzez dietę powinniśmy dostarczać sobie takie składniki jak proteiny, przeciwutleniacze czy witaminy. Są one niezwykle potrzebne, aby zadbać o skórę i pomóc się jej zregenerować. Jeśli ich nie przyjmujemy, ma to przykre skutki nie tylko dla naszego wyglądu, ale i ogólnego samopoczucia. Warto ponadto zaznajomić się z produktami, które dodatkowo przyspieszają proces starzenia – jest to między innymi sól, cukier, jedzenie typu fast food, alkohol, dania grillowane i smażone na głębokim oleju, jedzenie instant. Produkty te generują wiele szkodliwych substancji, a do tego niektóre z nich, tak jak na przykład alkohol, również potęgują produkcję wolnych rodników. Jeśli możemy, unikajmy tych artykułów i zamiast tego postawmy na zróżnicowaną, zdrową dietę, która dostarczy nam wszelkich wartości odżywczych.

Czynnik, który zdecydowanie najbardziej przyczynia się do przyspieszenia procesu starzenia się, to promieniowanie UV. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak bardzo jest ono niebezpieczne. Promieniowanie UV wywołuje szkody w naskórku i powoduje, że skóra znacznie szybciej się marszczy i traci elastyczność. Na to działanie narażone są przede wszystkim te części ciała, które są bezpośrednio wyeksponowane na słońce. Mowa tu o twarzy, szyi, dekolcie czy dłoniach. Aby zminimalizować ten niekorzystny efekt, powinniśmy stosować krem SPF o wysokim poziomie ochrony. Ważne jest to, aby używać go nawet w momencie, w którym wydaje nam się, że słońce nie jest tak silne. Dobrze jest mieć go na sobie też wtedy, gdy nie wychodzimy na zewnątrz, tylko zostajemy w pomieszczeniu. Jeśli nie będziemy na to uważać, może okazać się, że na własne życzenie znacznie przyspieszymy starzenie się naszej skóry. Inna kwestia, na którą również musimy uważać, to stres. Okazuje się, że zmaganie się z przewlekłym stresem też może doprowadzić do wczesnego starzenia się skóry. Wynika to z tego, że stres również należy do generatora wolnych rodników. Wywołuje również napięcie, które widoczne jest szczególnie na twarzy. Ciągle napięte mięśnie szybciej tracą elastyczność.

Na pewno dostrzegamy rolę, jaką nasze nawyki odgrywają w procesie starzenia się. Jeśli pragniemy uniknąć negatywnych skutków tego postępowania, powinniśmy zacząć wdrażać zdrowe przyzwyczajenia. Zacznijmy kompleksowo dbać o naszą skórę, regularnie ją nawilżając i stosując krem z filtrem. Zatroszczmy się też o nasz organizm, jedząc zdrowo, regularnie się wysypiając i ograniczając poziom stresu. Nie ma wątpliwości, że w przyszłości sobie za to podziękujemy.

Rola odpowiedniego wypoczynku

Na pewno widzimy to, że to, jaki styl życia praktykujemy, ma bezpośrednie oddziaływanie na nasze samopoczucie. Mowa tu nie tylko o sposobie odżywiania czy o aktywności fizycznej, ale także o higienie snu. Wiemy, że dorosłe osoby potrzebują od 7 do 8 godzin snu. Jest to optymalny czas, w którym ich organizm może się zregenerować, a mięśnie odprężyć. Jeśli ta ilość snu nie jest przestrzegana, wpływa to na nasze zdrowie. Nasz organizm nie może bowiem w pełni dojść do siebie i skutecznie się zregenerować. Wiele procesów, które zachodzi w naszym ciele w nocy, również jest utrudnione. W momencie, w którym taka sytuacja się utrzymuje, może mieć to dla nas naprawdę przykre skutki. Będzie to między innymi spadek odporności, pogorszenie się stanu skóry, a także przyspieszenie starzenia się organizmu. Równie niekorzystne działanie będzie miało życie z przewlekłym stresem. W celu uniknięcia tych nieprzyjemnych konsekwencji należy zadbać o to, abyśmy mieli miejsce, w którym będziemy mogli skutecznie się zrelaksować i odprężyć. Najlepszą opcją będzie oczywiście nasza sypialnia. Powinniśmy jednak dopilnować, aby znalazły się tam takie artykuły, które zapewnią nam komfortowy wypoczynek. Mowa między innymi o solidnym i jakościowym materacu, takim jak Hilding Modern, który oferuje wygodne, piankowe podłoże. Pozostałe elementy, które dopełnią całość i umożliwią sen najwyższej jakości, znajdziemy na stronie www.hilding.pl.

Proces starzenia się to coś, czego wiele osób się obawia. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że sami mogą sobie zaszkodzić i sprawiać, że proces ten nastąpi szybciej. Mowa o tych, którzy mają różne złe nawyki, takie jak zapominanie o kremie z filtrem, palenie papierosów czy niezdrowe jedzenie. Jeśli chcemy zachować zdrową i młodą cerę jak najdłużej, powinniśmy koniecznie wystrzegać się tych czynników!