Czy wiesz, że pościel do łóżka może mieć wpływ na jakość nocnego wypoczynku? Jest to bowiem tkanina, która ma bezpośredni kontakt z ciałem użytkownika – ważne jest więc to, aby zapewniała komfort termiczny i nie wywoływała podrażnień. Jaki komplet spełni te wymagania?

Rodzaje pościeli

Nawet sklepy internetowe z bardzo starannie wyselekcjonowanym asortymentem, takie jak Sleeping House, potrafią zaskoczyć ilością dostępnych propozycji. Wynika to z tego, iż coraz więcej producentów decyduje się na stworzenie swoich własnych kompletów pościeli o czystym składzie i wielu właściwościach prozdrowotnych. Warto więc zaznajomić się z konkretnymi rodzajami tych tekstyliów sypialnianych oraz ich podstawowymi cechami.

  • Pościel bawełniana to zdecydowanie najpopularniejsza opcja. Cechami charakterystycznymi tego materiału jest miękkość, a także możliwość stosowania przez cały rok. Jej ogromną zaletą jest również łatwość prania w warunkach domowych, niska cena i wysoka dostępność.
  • Pościel lniana to naturalne i uniwersalne rozwiązanie dla każdego, kto pragnie zakupić funkcjonalny komplet na lata. Len jest bowiem materiałem oddychającym i w pełni biodegradowalnym, którego ogromną zaletą jest termoregulacja – to właśnie dzięki niej doskonale sprawdza się zarówno latem, jak i zimą. Najlepsze propozycje z tej kategorii oferuje firma Moana.
  • Pościel jedwabna lub satynowa jest luksusowym rozwiązaniem dla najbardziej wymagających użytkowników. Powstaje ze śliskiego, chłodnego i przewiewnego materiału, który jest doskonałą barierą dla występujących w powietrzu alergenów. Tkanina tego typu świetnie sprawdza się podczas letnich, upalnych nocy.
  • Pościel z mikrofibry to z kolei model, który, pomimo tego, iż jest syntetyczny, wciąż jest warty uwagi. Charakteryzuje się bowiem doskonałą antyalergicznością, jest miękka i przyjemna w dotyku, a ponadto bardzo dobrze prezentuje się przez wiele lat.
  • Pościel flanelowa jest modelem, na który wiele osób decyduje się w okresie zimowym. Wynika to z faktu, iż flanela jest niesamowicie gładka i przyjemna w dotyku. Jej gruby, trwały splot przyjemnie otula i nie doprowadza do wychładzania się organizmu podczas snu.

Jak wybrać rozmiar pościeli?

Pościel do łóżka - jak wybrać odpowiednią?Po wyborze materiału, z którego ma być wykonana pościel, przychodzi moment na dobór kolejnego ważnego parametru – jej wielkości. Zbyt mała poszwa na kołdrę lub poduszkę może bowiem doprowadzić do wystawania ich fragmentów poza obrys pościeli lub marszczenia się tekstyliów sypialnianych i obniżania komfortu wypoczynku. Zbyt duże poszwy również są problematyczne, ponieważ kołdra nadmiernie się w nich przemieszcza, co prowadzi do powstania tak zwanych „zimnych punktów” na powierzchni przykrycia. Należy więc dokładnie rozważyć potrzeby użytkowników oraz wziąć pod uwagę wymiary łóżka. Najlepszym rozwiązaniem dla par jest pościel 200×200, która zapewnia komfortowy sen zarówno jednej, jak i drugiej osobie. Miłośnicy zdrowego, nocnego wypoczynku śpiący w pojedynkę powinni rozważyć zakup pościeli 90×200 lub 120×200.

Jeśli Twój sen jest nieefektywny ze względu na przegrzewanie się lub wychładzanie w nocy, a środowisko do snu wydaje się być niehigieniczne, to znak, że czas najwyższy zmienić pościel. Zrób to jak najszybciej i poczuj różnicę, która wynika ze stosunkowo niewielkiej modyfikacji.