Jeśli zapytamy ludzi, które z domowych pomieszczeń jest najważniejsze, możemy uzyskać różne odpowiedni. Jedni odpowiedzą, że kuchnia, w której przygotowujemy posiłki. Inni, że sypialnia, w której możemy się zrelaksować. Znacznie bardziej skłaniamy się ku tej opcji. Oprócz tego warto wspomnieć też o roli salonu. Jak urządzić te dwa istotne pomieszczenia? Poznaj nasze sposoby!

Znaczenie sypialni

Dla dużej części osób to właśnie sypialnia stanowi to najważniejsze miejsce w całym domu. Jest to przestrzeń, w której w pełni możemy być sobą. Odpoczywamy tam, regenerujemy się, myślimy. To niezwykle ważne, abyśmy czuli się tam komfortowo i bezpiecznie. Duży wpływ będzie miał na to wystrój, według którego zostanie urządzona nasza sypialnia. Nie jest to pomieszczenie, które możemy urządzić bez odpowiedniego przygotowania. Wynika to z tego, że to, jakie rozwiązania wykorzystamy w naszej sypialni, może poważnie oddziaływać na jakość naszego wypoczynku.

Sypialnia to pokój, w którym będziemy mogli w stu procentach wyrazić siebie. Nie powinniśmy zgadzać się na to, aby wstawić tam niepotrzebne rzeczy czy wstawić takie meble, które w ogóle nam nie odpowiadają. Na skutek tego będziemy się czuli, jakbyśmy nie mieli własnej przestrzeni, która należy się każdemu.

O czym należy pamiętać, urządzając salon i sypialnię?Rola salonu

Co w przypadku salonu? Okazuje się, że jest to równie istotne miejsce. Salon jest przeznaczony do tego, aby wspólnie spędzać tam czas z bliskimi. To miejsce spotkań, maratonów filmowych, popołudniowych kaw czy wieczornych przekąsek. Przyjmując gości, najczęściej prowadzimy ich właśnie to salonu. Jest to wspólna strefa, w której każdy powinien czuć się dobrze. Z tego względu wystrój tego pomieszczenia powinien być przyjazny i miły dla oka. Warto, aby uwzględnić tam elementy, dzięki którym w różny sposób możemy spędzać czas z najbliższymi – gry planszowe czy konsole sprawdzą się wspaniale. Niektórzy nazywają salon sercem domu – jest to jak najbardziej trafne pojęcie, z którym nie sposób się nie zgodzić, zwłaszcza kiedy pokój wypełniony jest bliskimi ludźmi i przyjemną gwarą.

Wystrój salonu

Zajmując się wystrojem salonu, musimy pamiętać o funkcji, jaką spełnia to pomieszczenie. Jego wystrój powinien umilać nam spotkania czy rozrywkę. Rzecz, której nie może zabraknąć w salonie, to sofa, na której będziemy mogli wszyscy wspólnie usiąść. Dobrze też zadbać o fotele, które przydadzą się, gdybyśmy mieli więcej gości. Połóżmy tam miękki koc 130×80, którym będzie można się przykryć. Niezbędny będzie ponadto stolik kawowy, na którym będziemy mogli rozłożyć przekąski czy napoje. Nie ma wątpliwości, że dla znacznej części osób telewizor jest czymś, bez czego nie możemy wyobrazić sobie salonu. Nic dziwnego, ponieważ to najczęściej tam udajemy się, aby zobaczyć ulubiony serial czy pograć w grę. Nie zapominajmy jednak o tym, że równie potrzebne są tam dodatki, tak jak na przykład ceramika użytkowa, którą możemy użyć albo jako zastawę, albo jako ciekawą dekorację. W salonach możemy natknąć się również na dywany – wybierzmy taki o ciekawym odcieniu, który będzie przykuwać wzrok.

Łóżko kluczowym elementem w sypialni

Jak wiadomo, sypialnia bez łóżka nie istnieje. Większość osób skupia jednak zdecydowaną większość swojej uwagi na wyborze ramy – niektórzy tygodniami zastanawiają się, czy wolą łóżko kontynentalne, ramę metalową, drewnianą, czy jeszcze inną. Najważniejszy jest jednak materac, a więc ta niewidoczna na co dzień część łóżka. Materac jest elementem wyposażenia sypialni, który odpowiada za to, w jaki sposób układa się ciało użytkownika podczas snu. Niekorzystne mogą się okazać dwie sytuacje: gdy materac jest zbyt miękki i ciało osoby śpiącej zapada się, a także, gdy podłoże jest zbyt twarde, a w efekcie poszczególne mięśnie są narażone na nadmierne napięcie. Jak można się więc domyślać, każdy powinien znaleźć pewien “złoty środek”, dzięki któremu noc będzie przebiegała spokojnie. Jak się bowiem okazuje, to od podłoża do snu zależy, czy rano wstaniesz bez problemu, a także to, czy wieczorem uda Ci się zasnąć bez przewracania się z boku na bok w poszukiwaniu idealnej pozycji snu. Wybór idealnego podłoża nie jest najprostszym zadaniem. Wynika to z faktu, iż asortyment jest naprawdę bardzo duży, dlatego trzeba zwracać uwagę na kilka parametrów.

  • Twardość to najważniejszy aspekt. Istotne jest, by dobrać ją zgodnie ze swoją masą ciała oraz indywidualnymi preferencjami. Jest to szalenie ważne, ponieważ zbyt twarde podłoże może prowadzić do nadmiernych napięć ciała, a zbyt miękkie sprawiać, że ciało będzie się zapadać.
  • Rodzaj wypełnienia to decyzja, która zależy tylko i wyłącznie od Twoich upodobań. Wolisz sprężyny multipocket o większym zagęszczeniu, czy kieszeniowe? A może materace piankowe są tym, czego szukasz?
  • Rozmiar podłoża do snu zależy przede wszystkim od wielkości łóżka – powinien być do niego idealnie dopasowany. Ważne jest również to, aby był minimum 20 centymetrów dłuższy niż ciało użytkownika. Szerokość podłoża nie powinna być mniejsza niż 70 cm na jednego użytkownika – oznacza to, że łóżko dla pary powinno mieć wymiary minimum 140×200 cm.

Salon i sypialnia to dwa istotne pomieszczenia, które posiadają ważne funkcje. W salonie spędzamy czas i znajdujemy rozrywkę, w sypialni zaś odpoczywamy i regenerujemy się po całym dniu. Nic dziwnego, że to, jak urządzimy te pokoje, odgrywa istotną rolę. Wystrój sypialni i salonu to coś, nad czym należy się dobrze zastanowić, tak aby uzyskać najlepszy efekt!