Zamieszkanie razem po raz pierwszy wiąże się z radością, ale i wieloma trudnościami. Okazuje się, że urządzenie mieszkania dla pary jest znacznie trudniejsze od stworzenia przestrzeni dla jednej osoby. Trzeba tu pogodzić preferencje, potrzeby i gusta oby partnerów. Mimo że wydaje się to wyzwaniem, jest to możliwe. Sprawdź, jak mądrze zaaranżować mieszkanie dla pary?

Małe mieszkanie czy duża przestrzeń?

Pierwsze komplikacje mogą pojawić się już wtedy, gdy dokonujemy wyboru mieszkania. Obecny rynek nieruchomości umożliwia nam wynajęcie lub zakup zarówno dużych, przestronnych wnętrz, jak i małych, czarujących kawalerek. Wybór jest spory, dlatego para w pierwszej kolejności powinna zastanowić się, w jakim domu chciałaby mieszkać. Pod uwagę należy wziąć też cele i plany, o jakich marzą w przyszłości. Dla osób, którym zależy na bliskości i przytulnej przestrzeni, która będzie ich własną ostoją, najlepiej sprawdzi się małe mieszkanie. To najlepsza opcja dla dwójki osób, które żyją wspólnie i nie czują potrzeby posiadania osobnych pomieszczeń. Spore, przestronne wnętrze wydaje się lepszym rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy cenią sobie komfort i przestrzeń, ale i dla tych, którzy w przyszłości planują powiększenie rodziny. Dodatkowe pokoje mogą bowiem przydać się w późniejszym czasie – dzięki nim nie będzie konieczne przeprowadzanie się do większego lokum.

Pójście na kompromis

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać w przypadku mieszkania dla pary, jest kompromis. Korzystając z niego, będziemy mogli uniknąć wielu nieporozumień i kłótni. Kompromis pozwala na wysłuchanie obu stron i znalezienie takiego rozwiązania, które będzie satysfakcjonować wszystkich. W jaki sposób warto zastosować kompromis? Możemy na przykład zdecydować, że do jednego pomieszczenia wystrój wybierze partnerka, do drugiego zaś partner. Dobre jest też dopasowanie odcieni, które może nie są ulubionymi, ale podobają się obydwu stronom. Co więcej, warto sięgać po takie rozwiązania, dzięki którym będziemy mogli połączyć preferencje obu partnerów. Nawet jeśli wydaje nam się, że może to nie wyjść, nie bójmy się zaryzykować – wspólny efekt może nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

Style aranżacyjne

Mieszkanie dla pary - jak je urządzić?Nierzadko problem stanowi wybór odpowiedniego stylu aranżacyjnego. Aby uniknąć tego problemu, możemy odszukać takich stylów, które będą na tyle neutralne, że zadowolą każdego. W tym wypadku warto postawić na:

  • styl minimalistyczny,

  • styl nowoczesny,

  • styl skandynawski,

  • styl klasyczny.

Innym wyjściem będzie dobór takiej aranżacji, która będzie na tyle interesująca i oryginalna, że umożliwi uwzględnienie gustów obu partnerów. Mowa tu między innymi o takich stylach jak:

  • styl boho,

  • styl retro,

  • styl vintage,

  • styl eklektyczny.

Stworzenie osobnej przestrzeni

Urządzając mieszkanie dla pary, nie zapominajmy o tym, że każda osoba ma czasem ochotę pobyć samemu. Warto umożliwić tę opcję, ponieważ w ten sposób możemy uniknąć niepotrzebnych sprzeczek czy nieporozumień. Oprócz wspólnej sypialni, salonu, łazienki czy kuchni dobrze jest ponadto pomyśleć o biurze, w którym każdy z partnerów w razie potrzeby będzie mógł się zaszyć. Takie pomieszczenie przyda się też wtedy, gdy jedna strona będzie musiała się skupić, przykładowo przy pracy. Nawet jeśli na początku wydaje nam się, że tego nie potrzebujemy, z czasem z pewnością docenimy to rozwiązanie.

Wspólna kuchnia

Czas spędzony przy gotowaniu i wspólnie przyrządzonym posiłku? Nie ma nic przyjemniejszego! Zatroszczmy się o ten aspekt, upewniając się, że wystrój kuchni jest funkcjonalny i przyjemny. Dzięki temu gotowanie stanie się niezwykle łatwym zadaniem. Na pewno nie pożałujemy zainwestowania w solidny, drewniany stół, przy którym będziemy mogli wspólnie jeść kolację i rozmawiać. W kuchni też ważne są dodatki, dlatego o tym nie zapominajmy – eleganckie solniczki, wysokiej jakości garnki czy stylowy ekspres do kawy dopełnią przestrzeń w cudowny sposób. Kuchnia szybko stanie się miejscem, w którym chętnie będziemy spędzać czas!

Przytulna sypialnia

Nie ma wątpliwości, że jednym z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu dla pary jest sypialnia, która stanowi ich wspólną i komfortową przestrzeń. Aranżując ten pokój, należy szczególnie zadbać o to, aby panowała w nim przytulna i swobodna atmosfera. Postawmy na różne spersonalizowane dodatki jak na przykład zdjęcia czy dane sobie wzajemnie upominki. Zainwestujmy ponadto w różnego rodzaju udogodnienia, takie jak świece sojowe, które nadadzą niezwykły klimat, dyfuzor zapachowy, który zapewni piękny zapach czy też nawilżacz powietrza, który sprawi, że powietrze w pomieszczeniu będzie bardzo przyjemne. Warto ponadto zadbać o dobre artykuły sypialniane, które zapewnią komfort każdemu z partnerów. W przypadku pary idealnie nada się kołdra DUO, która zagwarantuje niezwykłą wygodę.

Kompromis, uwzględnienie preferencji obu stron, przytulność i funkcjonalność – to właśnie elementy, które powinny odnaleźć zastosowanie w mieszkaniu dla pary. Jeśli będziemy kierować się tymi kwestiami, z łatwością stworzymy wnętrze, które będzie ciekawe i komfortowe dla każdego.