Wybór materaca nie powinien być spowodowany pochopną decyzją czy aktualnie panującymi trendami. Jakość podłoża, na którym śpimy w dużej mierze przekłada się na samopoczucie, koncentrację oraz zdrowie. Rola, jaką pełni materac jest niezwykle ważna i to od niego zależy między innymi, czy kręgosłup będzie odpowiednio podparty, a sen efektywny. Dlatego decydując się na zakup materaca piankowego lub lateksowego warto dowiedzieć się, pod jakim względem są podobne, a pod jakim różne.

Materace piankowe i lateksowe – podobieństwa

Odpowiednio dobrane materace do spania stanowią doskonałe podparcie dla pleców, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu schorzeń kręgosłupa czy wad postawy. Do jednych z najbardziej uniwersalnych materacy należą materace piankowe oraz materace lateksowe. Wynika to z faktu, że zapewniają:

  • wysoki poziom komfortu,
  • idealne podparcie dla kręgosłupa,
  • równomierny rozkład ciężaru ciała,
  • wiele rodzajów twardości,
  • wysoką trwałość oraz odporność na odkształcenia.

Materace piankowe, do których zalicza się także materace lateksowe są do siebie bardzo podobne, jednak wśród nich zauważyć można znaczne różnice. Na czym one polegają?

Materace piankowe a lateksowe – różnice

Materace piankowe a lateksowe - podobieństwa oraz różniceMaterace piankowe różnią się od materacy lateksowych przede wszystkim wkładem. Jeśli chodzi o materace do spania z wkładem piankowym, to zastosowana tutaj została innowacyjna pianka. Wymienić tutaj można piankę wysokoelastyczną (odpowiedzialną za trwałość oraz twardość) oraz termoelastyczną (reagującą na temperaturę oraz nacisk ciała). Materace lateksowe składają się z wkładu, którego budowa opiera się na naturalnym surowcu – mleczku kauczukowym. Materac ten odznacza się niezwykłymi właściwości antyalergicznymi. Ponadto mleczko kauczukowe sprawia, że sam materac waży więcej w porównaniu do materaca piankowego oraz zazwyczaj jest droższy. Do innych różnic zaliczyć można odczuwalny stopień miękkości oraz uczucie otulenia, które w o wiele większym stopniu odczuwalne jest w materacu piankowym, aniżeli z wkładem lateksowym.

Decydując się na zakup materaca należy mieć na uwadze przede wszystkim indywidualne upodobania użytkownika. To właśnie czynnik taki jak waga, wzrost, preferowana twardość, wiek czy stan zdrowia wpływają na podjęta decyzję dotyczącą materaca. Aby w pełni cieszyć się komfortowym i efektywnym snem należy pamiętać, że wybór materaca powinien być przemyślanym zakupem i inwestycją w zdrowie na lata.