W dzisiejszych czasach coraz więcej mówi się o tym, jak ważne jest dbanie o planetę, o nasze środowisko. Obejmuje to zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń oraz ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Tak naprawdę każdy z nas może chronić planetę – wystarczy zacząć od swoich nawyków oraz zacząć uświadamiać sobie, jak wiele na pozór nieważnych czynników wpływa na planetę. A oto 9 najlepszych sposobów na dbanie o środowisko!

Segregowanie śmieci

Podstawowa kwestia, jeśli chodzi o dbanie o środowisko. Według Ministerstwa Środowiska przeciętny Polak produkuje 320 kg śmieci rocznie, a jedynie 52% wie, jak prawidłowo segregować odpady. Oprócz odpowiedniej edukacji w tym zakresie warto także oszczędzać papier i zbierać makulaturę. Z pewnością w naszym mieście lub w okolicy znajdziemy skup, gdzie możemy ja sprzedać. Używajmy także butelek zwrotnych oraz wielorazowych reklamówek.

Oszczędzanie wody

Jak zadbać o środowisko Oto 9 najlepszych sposobów!Pomysłów na oszczędzanie wody jest wiele. Zacznijmy od jak najszybszej naprawy przeciekającego kranu. W miarę możliwości organiczny pranie oraz oszczędzajmy wodę przy myciu naczyń lub zębów. Wystarczy, że odkręcimy ją tylko przy płukaniu – nie musi cały czas się lać. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z prysznica zamiast wanny oraz zamontowanie w spłuczce w toalecie zaworu ograniczającego.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Energia elektryczna, lepiej nam znana jako prąd, zasila wiele sprzętów. Można ją oszczędzać na wiele sposobów, w tym poprzez nie pozostawianie urządzeń w trybie standby (tryb uśpienia), wymienienie żarówek na energooszczędne czy wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest oświetlenie ogrodu za pomocą lamp solarnych, a na elewacji zamontowanie lamp z czujnikiem ruchu. Zalecaną opcja test także maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Tego typu działania zmniejszą również rachunek za prąd, co odciąży nasz portfel.

Materace naturalne

Chcąc chronić środowisko, warto postawić na ekologiczne rozwiązania, takie jak materace naturalne. Są to unikalne produkty, które znajdziemy w kilku rozmiarach, w tym jako modele 120×200 cm https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. A dlaczego stanowią dobre rozwiązanie? Jak się okazuje, przy ich produkcji do atmosfery emituje się niewiele zanieczyszczeń, a wiele odpadów jest wykazywanym powtórnie. Wiele z nich jest także biodegradowalne.

Idea zero waste

Filozofia zero waste zakłada, że można wypracować styl życia, który nie generuje żadnych odpadów. Obejmuje to znajdowanie zastosowania dla starych rzeczy, naprawianie ich, odrestaurowanie lub oddanie komuś, komu jeszcze się przydadzą. Tutaj staramy się również mądrze gospodarować jedzeniem, unikać opakowań jednorazowych oraz wybierać te, które pochodzą z recyklingu.

Ograniczenie plastiku i papieru

Obecnie spora część produktów jest opakowana w plastik lub papier. Jest to wygodne i tanie rozwiązanie, które niekoniecznie dobrze się sprawdza. Właśnie dlatego warto zamienić wodę butelkowaną na wodę z kranu, kupować kosmetyki naturalne w opakowaniach nadających się do recyklingu czy wybierać produkty na wagę. Idealnym rozwiązaniem jest czytanie książek i gazet w wersji elektronicznej oraz stawianie na faktury elektroniczne.

Ograniczenie korzystania z samochodu

Kwestia ta nie zawsze jest możliwa i jest to w pełni zrozumiałe. Jednak jeśli tylko mamy możliwość, starajmy się wybierać środki transportu publicznego, rower lub po prostu spacer. Opcja ta będzie lepsza nie tylko dla środowiska, ale także naszego zdrowia czy portfela. Natomiast na dalsze podróże starajmy się wybierać pociąg. Jeśli nie możemy obyć się bez samochodu, to używajmy filtra cząstek stałych.

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to nie tylko ogromne wiatraki czy farmy fotowoltaiczne. Jak się okazuje, dzięki licznym dotacjom oraz ułatwieniem, każdy z nas może zmodernizować swoje gospodarstwo domowe poprzez założenie kolektorów słonecznych zapewniających ciepłą wodę. Świetnym rozwiązaniem jest także ogrzewanie domu za pomocą pomp ciepła zamiast pieców na węgiel. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są także panele fotowoltaiczne jako źródło prądu.

Edukacja rodziny i znajomych

Ochrona środowiska wymaga wiedzy, która jak się okazuje, nie każdy z nas ma. Warto zatem zastanowić się nad edukacją innych osób – w tym naszej rodziny oraz znajomych. Może to wychodzić naturalnie, poprzez rozmowę o tym, jak dbać o środowisko czy podpowiadać, jakie rozwiązania można wprowadzić do własnego domu. Może to być m.in. zachęcanie do zmiany diety, nawyków, oszczędzania wody czy energii. Inną kwestią jest uświadomienie, co można wprowadzić do np. sypialni. Jak się okazuje, świetnym rozwiązaniem jest tutaj sypialnia w stylu ekologicznym, o której mówi https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/228_sypialnia-w-stylu-eko-jak-urzadzic-ja-samodzielnie.

Istnieje dziesiątki, jak nie setki sposobów, w jakich możemy troszczyć się o środowisko. Jedne z nich są powszechnie znane, a inne dopiero co poznajemy. Mimo to warto wiedzieć jedno – niezależnie od sposobu, działania te mają duży wpływ na ziemię oraz nasze otoczenie. Zatem, zanim zaczniemy wytykać błędy innym, przyjrzyjmy się sobie i wdrożymy nawet na pozór mało znaczące nawyki, takie jak gaszenie światła czy zakręcanie kranów. A kto wie, może kolejne pokolenia nam podziękują?