Okres poszukiwań nowej pracy może nie należy do najprzyjemniejszych, jednakże nasze zaangażowanie w tym czasie znacząco przekłada się na to, czy w końcu tę pracę znajdziemy. Dlatego też tak wiele osób ma problem z otrzymaniem nowej posady – nawet jeśli natkniemy się na interesującą ofertę, często zbyt długo zwlekamy lub nie wykazujemy dostatecznego zainteresowania, aby pracodawca chciał się z nami skontaktować. Jak więc skutecznie szukać pracy? Gdzie rozglądać się za ogłoszeniami? Co zrobić, aby firmy się do nas odzywały? W tym artykule przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek!

Pamiętaj o starannie przygotowanym CV

Podczas poszukiwań nowej pracy przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na swoje CV. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, jak prawidłowo ono wygląda, a tym samym ich CV może być nieuporządkowane i mało klarowne. Warto natomiast wiedzieć, że skuteczny dokument stanowi już połowę sukcesu oraz zwiększą szansę na to, iż pracodawca się z nami kontaktuje. Nasze CV powinno być też dostosowane pod konkretną ofertę pracy. Przykładowo jeśli aplikujemy na stanowisko brygadzisty produkcji, nie ma większego sensu wspominać o doświadczeniu w handlu czy o szkoleniach z zakresu marketingu, no może, że są to jedyne elementy, które budują nasze CV. Warto zatem dobrze zapoznać się z wytycznymi dotyczącymi dobrej budowy tego dokumentu, aby już na pierwszym etapie rekrutacji zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy.

Pytaj swoich znajomych

Jak szukać pracy? Oto praktyczne wskazówki!W czasie poszukiwań nowej pracy nie bójmy się także dzielić swoją sytuacją z bliskimi i znajomymi. Absolutnie nie powinna być ona powodem do wstydu. Zaangażowanie oraz determinacja stanowią wręcz te cechy, za które przyjaciele powinni Cię podziwiać. Zresztą wszyscy doskonale wiemy, że praca otrzymana po znajomości to ta, która przychodzi najłatwiej i jest dla nas najbardziej opłacalna. I właśnie z tego też względu warto informować swoich znajomych o tym, że szukamy pracy – być może prowadzą oni działalność, w której poszukują aktualnie nowego pracownika lub znają taką osobę, która z chęcią by nas zatrudniła. Niestety nie wszystkie oferty pracy znajdziemy zawsze na portalach z ogłoszeniami. Wielu pracodawców wykorzystuje metodę „w eter”, która polega właśnie na zyskaniu nowego pracownika poprzez znajomości.

Nie stosuj metody „shotgun”

Z kolei często popełnianym błędem podczas poszukiwań nowej pracy jest stosowanie metody „shotgun”. Na czym ona polega? Na dosłownym bombardowaniu wszystkich pracodawców, którzy poszukują nowych pracowników. Stosując tę metodę, aplikujemy na wszystkie możliwe oferty, nie bacząc na wymagania oraz oczekiwane kompetencje. Dlaczego jest to zła taktyka? Ponieważ nie skupiamy się na tym, co faktycznie potrafimy. Nasze CV może być wtenczas także bardzo ogólne, przez co pracodawca może uznać nas za nieodpowiednią osobę na dane stanowisko. Starajmy się zatem poświęcić więcej czasu na ogłoszenia pasujące do naszych kompetencji. Pamiętajmy, że nie jesteśmy idealnymi kandydatami na każde stanowisko, a podchodząc do sprawy w ten sposób, niekoniecznie zwiększymy swoje szanse na otrzymanie feedbacku od pracodawców. Wysyłanie aplikacji na ogłoszenie, które jest powyżej naszych kompetencji, ma sens tylko czasami, gdy rekruter aktualnie prowadzi też rekrutację na inne, niższe stanowiska.

Miej pomysł na siebie

Aby skutecznie szukać pracy, warto też mieć pomysł na siebie i wiedzieć, na czym nam zależy. Jest to szczególnie ważne na etapie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której musimy pokazać się z jak najlepszej strony. Jeśli nie wiemy, dokąd zmierzamy i nie posiadamy żadnych celów zawodowych, może być nam ciężko osiągnąć sukces. Miotanie się w różnych branżach i na różnych stanowiskach wcale nie znaczy o większym doświadczeniu. Musimy też wiedzieć, jak pokazać się pracodawcy, aby faktycznie chciał nas zatrudnić. Nie bójmy pokazywać się pewności siebie oraz swojej wartości. Róbmy wszystko, aby udowodnić nasze kompetencje oraz wykażmy słuszność związaną z zatrudnieniem naszej osoby na dane stanowisko. Charyzma oraz jasny obraz tego, na czym nam zależy, są dla każdego pracodawcy bardzo istotne.

Aby z kolei lepiej zadbać o wydajność swojej pracy, nie powinniśmy zapominać o zdrowym śnie. Regenerujący wypoczynek jest jednak uwarunkowany odpowiednim doborem akcesoriów sypialnianych. Dlatego też warto wybrać się do jednego ze sklepów w Tychy, aby zdecydować się na zakup wygodnej poduszki, komfortowego materaca oraz ciepłej kołdry.

Wykorzystuj internetowe platformy rekrutacyjne

Podczas poszukiwań nowej pracy często też popełniamy ten błąd, w którym skupiamy się na jednym źródle ofert pracy. Być może wynika to z naszej wygody, jednak ten sposób znacznie zmniejsza nasze szanse na otrzymanie nowego zatrudnienia. Nie ograniczajmy się więc do jednej platformy rekrutacyjnej – w internecie jest ich całe mnóstwo, a na każdej z nich możemy znaleźć zupełnie inne oferty. Warto też wykorzystywać takie portale jak LinkedIn czy Indeed, dzięki którym regularnie możemy aktualizować swoje dane i aktywnie przeglądać dostępne ogłoszenia. Tego typu narzędzia samodzielnie nawet sugerują nam odpowiadające naszym kompetencjom oferty, dzięki czemu nasze szanse na zatrudnienie są większe. Poza tym dzięki posiadaniu profilu na platformie takiej jak LinkedIn potencjalny pracodawca może lepiej zaznajomić się z naszą osobą oraz upewnić się co do naszej wiarygodności. Jeśli jednak nie ogłoszenia i platformy rekrutacyjne, to co? Warto też wiedzieć, że każdy porządny pracodawca oaz kompetentna firma posiada na swojej stronie internetowej zakładkę zatytułowaną „kariera”. Tam możemy znaleźć ogłoszenia o wolnych stanowiskach pracy oraz informacje dotyczące rekrutacji. Zresztą nawet jeżeli akurat nie ma stanowiska, które by nas interesowało, zawsze możemy zostawić swoją aplikację w specjalnym arkuszu rekrutacyjnym czy formularzu kontaktowym. Firma z pewnością rozważy ją podczas przyszłych procesów rekrutacyjnych.

Poszukiwanie satysfakcjonującej pracy faktycznie może być wymagającym zadaniem, ale z odpowiednim podejściem oraz determinacją mamy szansę na znalezienie stanowiska odpowiadającego naszym kompetencjom. Nie powinniśmy więc zapominać o wykorzystywaniu powyższych wskazówek, dzięki którym na pewno uda nam się osiągnąć sukces oraz wyznaczone cele zawodowe.