Jeśli na co dzień czujemy się spięci, a do tego doświadczamy różnych dolegliwości bólowych, jest to znak, aby zrobić coś dla swojego ciała. Świetnym pomysłem będzie gimnastyka, która pomoże nam nie tylko zapobiec różnym urazom i się rozciągnąć, ale też poprawić ogólne samopoczucie. Poznaj rodzaje gimnastyki i korzyści płynące z ich praktykowaniaGimnastyka - rodzaje i korzyści zdrowotne!

Na czym polega gimnastyka?

Gimnastyka to dyscyplina, która zdecydowanie zasługuje na naszą uwagę. Okazuje się, że ta forma aktywności była znana i rozwijana już w starożytności. Wtedy też zdawano sobie sprawę z tego, jak istotny jest ruch w codziennym życiu. Gimnastyka polega na praktykowaniu różnych ćwiczeń, których celem jest zapewnienie prawidłowej postawy, wysmuklenie sylwetki oraz rozciągnięcie ciała. Formy gimnastyki mogą być różnorodne, jak na przykład gimnastyka korekcyjna czy artystyczna. Warto jednak pamiętać o tym, że gimnastykę możemy bez problemu ćwiczyć we własnym domu – znaczna część aktywności nie wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu.

Korzyści z praktykowania gimnastyki

Wiele osób decyduje się na gimnastykę z tego względu, iż jest to niezwykle przyjemna i łagodna dyscyplina, która jednak przynosi konkretne korzyści. Okazuje się, że gimnastyka działa cuda, jeśli chodzi o prawidłową postawę. Pomaga ją utrzymywać, a do tego zapobiega rozwijaniu się wad. Oprócz tego korzystnie wpływa na mięśnie – wzmacnia mięśnie głębokie, pośladków, ud oraz brzucha. Dzięki niej możemy również rozwinąć elastyczność ciała – staniemy się bardziej rozciągnięci i zwiększą się nasze możliwości ruchowe. Jest bardzo skuteczna w walce ze spiętym i zestresowanym ciałem – pomaga się rozluźnić i odprężyć. Co ciekawe, ta forma ćwiczeń przyczynia się do zwiększenia gęstości kości, przez co może zapobiec nawet tak poważnym chorobom jak osteoporoza. Z racji tego, że przy gimnastyce rozciągamy mięśnie, możemy potem swobodnie przejść do bardziej wymagających ćwiczeń. Będzie to świetna wersja rozgrzewki. Nie zapominajmy też o tym, że gimnastyka, tak jak każdy inny wysiłek fizyczny, powoduje poprawę ogólnego samopoczucia. Dzieje się tak za sprawą hormonów szczęścia, które są produkowane w naszym organizmie na skutek ruchu.

Dla kogo gimnastyka?

Nie można ukryć, że gimnastyka ma wiele zalet. Kto szczególnie powinien się nimi zainteresować? Tego typu ćwiczenia będą korzystne przede wszystkim dla osób, które zmagają się z problemami z kręgosłupem. Co istotne, mogą być praktykowane już od najmłodszych lat. Dzięki temu u dziecka z wadą postawy istnieją duże szanse, że poprzez trenowanie gimnastyki będą one zredukowane. Dyscyplina ta sprawdzi się również u tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Będą mogli bowiem skutecznie wzmocnić mięśnie i zapewnić swojemu ciału zdrową dawkę ruchu. Trening gimnastyki powinien być stałym punktem w rutynie seniorów. Wiemy bowiem, że ćwiczenia te zapobiegają schorzeniom związanym ze starzeniem się. Pozwalają też na wzmocnienie mięśni i zwiększenie gęstości kości, co w przypadku osób starszych jest szczególnie istotne.

Rodzaje gimnastyki

Gimnastyka to bardzo złożona dyscyplina, która składa się z różnych rodzajów. Jest to bardzo przydatne, jako że dzięki temu każdy, niezależnie od tego, jakie ma potrzeby, może odnaleźć odpowiednią formę dla siebie. Jedną z najpowszechniejszych wersji gimnastyki jest zdecydowanie gimnastyka korekcyjna. Wyróżnia się tym, że poszczególne aktywności pełnią funkcje terapeutyczne i mają na celu skorygowanie wad oraz schorzeń, a także zwiększenie sprawności ruchowej. Gimnastyka lecznicza jest do niej podobna – również chodzi w niej o zmniejszenie dolegliwości. Co ciekawe, należy ona do metod fizjoterapii. Tutaj leczenie następuje za sprawą ruchu, którym oddziałuje się zarówno na chore, jak i zdrowe części ciała.

Ciekawą alternatywą jest gimnastyka artystyczna. Łączy ona w sobie elementy tańca, akrobatyki i gimnastyki. Ćwiczy się ją najczęściej w grupie, z którą wykonuje się różnego rodzaju muzyczne układy. Mogą być wykorzystywane do nich różne rekwizyty, takie jak obręcze, skakanki czy wstążki. Ta forma ruchu jest wspaniałym połączeniem zabawy z aktywnością fizyczną. To opcja przede wszystkim dla tych, którym zależy na poprawie swojej sprawności. Jeszcze wyżej poprzeczkę stawia gimnastyka akrobatyczna, która jest uznawana za najtrudniejszy rodzaj gimnastyki. Osoby, które ją praktykują, muszą być nie tylko bardzo rozciągnięte, ale i silne. Potrzebny jest tu specjalny sprzęt, taki jak trampoliny czy ścieżki.

Bez względu na to, jaki rodzaj gimnastyki wybieramy, musimy zastosować się do jej zasad. Jedna z najważniejszych z nich mówi o utrzymaniu prawidłowej postawy. Ważne jest też aktywacja mięśni rdzenia, redukowanie niepotrzebnego napięcia, zachowanie równowagi, a także kontrolowanie swojego oddechu.

Jak jeszcze zadbać o kręgosłup?

Gimnastyka to idealny sposób na to, aby zadbać o swoje ciało. Szczególnie pozytywne oddziaływanie ma na nasze mięśnie oraz kręgosłup. Pomaga bowiem pozbyć się nieprzyjemnego napięcia i się odprężyć. Dzięki regularnej praktyce możemy nawet zmniejszyć ryzyko różnych schorzeń. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli zależy nam na tym, aby zatroszczyć się o nasz kręgosłup jak najlepiej, dobrze jest pamiętać też o innych kwestiach. To w końcu powierzchnia, na której śpimy, jest jednym z czynników, który w największy sposób wpływa na stan pleców. Dobrze zatem upewnić się, że materac, z którego korzystamy, zapewnia nam komfort i wygodę. Jeśli tak nie jest, jak najszybciej wymieńmy go na nowy model, taki jak na przykład naturalny materac 180×200 cm. Możemy go znaleźć w sklepie stacjonarnym Tychy, gdzie samodzielnie będziemy mogli przyjrzeć się poszczególnym produktom i je wypróbować. Dzięki temu zyskamy pewność, że dokonaliśmy prawidłowego wyboru.

Gimnastyka to idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na łagodnym, ale i skutecznym treningu. Dzięki niej lepiej rozciągniemy swoje ciało, a do tego pozbędziemy się napięcia nagromadzonego w mięśniach. Gimnastyka sprawdzi się zarówno u młodszych, jak i starszych osób!

Przeczytaj także: Akcesoria do łóżka