Większość z nas doświadcza bólu kręgosłupa – jedni częściej, drudzy rzadziej, jednakże niewątpliwie każdy kiedyś zmagał się z tym problemem. Trzeba również przyznać, że nie jest to nic przyjemnego. Ból kręgosłupa może bowiem znacznie utrudniać nasze codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku pracy fizycznej czy chęci uprawiania sportu. Najważniejszym krokiem ku pozbyciu się dokuczliwego bólu będzie odszukanie źródła problemu. Gdzie zatem go szukać i jakie są najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa i pleców? Tego dowiesz się w tym artykule!

Określ dokładne miejsce bólu

Zanim przystąpisz do analizy potencjalnego powodu bólu Twojego kręgosłupa, warto na początek określić dokładne miejsce, w którym odczuwasz dyskomfort. Pojęcie kręgosłupa, a co dopiero pleców jest bowiem bardzo obszerne. Mówiąc, że bolą nas plecy, możemy tak naprawdę mieć na myśli odcinek lędźwiowy czy szyjny, a te dwie rzeczy stanowią przecież sporą różnicę. Należy więc skonkretyzować miejsce, w którym faktycznie odczuwasz ból, a to pozwoli Tobie w następnej kolejności odszukać jego przyczynę.

Nadmierne obciążenie kręgosłupa

Nadmierne obciążenie kręgosłupa jest najczęstszą przyczyną jego późniejszego bólu. Narażone są na nie zwłaszcza te osoby, które posiadają pracę fizyczną lub uprawiają sport. Zastanów się więc, czy źródłem Twojego problemu nie jest przypadkiem dźwiganie ciężkich rzeczy. Podczas wykonywania tego typu czynności kręgosłup jest w szczególności wrażliwy i podatny na przeciążenie, a w konsekwencji na ból. Istotne znaczenie ma także to, w jaki sposób się do tego zabierasz i jak wygląda Twoja postawa przy podnoszeniu ciężarów. Dlatego też osoby trenujące na siłowni muszą zwracać szczególna uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń, zwłaszcza właśnie podczas przyjmowania naprawdę dużych obciążeń. Ból spowodowany nadmiernym obciążeniem kręgosłupa możemy bowiem odczuwać w dolnej części pleców.

Wady postawy

Być może sprawcą całego zajścia jest zła postawa Twojego ciała, nie tylko podczas podnoszenia ciężkich rzeczy, ale po prostu na co dzień. Zwróć więc uwagę na to, czy utrzymujesz proste plecy podczas wykonywania prostych codziennych czynności. Wielu z nas bardzo często się garbi i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Natomiast inną kwestię stanowią schorzenia kręgosłupa takie jak skolioza czy lordoza. Jeśli odczuwasz ciągły i znaczny ból pleców i próbowałeś już wszystkiego, co pomogłoby Ci pozbyć się dokuczliwego dyskomfortu, warto jak najszybciej udać się do specjalisty. Wada postawy to poważna sprawa, która wymaga nadzoru lekarza i specjalistycznego leczenia.

Nadwaga

Nadwaga jest szczególnie obciążająca dla naszego kręgosłupa, dlatego też osoby otyłe o wiele częściej zmagają się z jego bólem niż te szczupłe. Może ona także prowadzić do choroby zwyrodnieniowej. Warto więc sprawdzić swój wskaźnik BMI, który powie nam, czy przypadkiem nie mamy nadwagi. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, który pomoże uporać się z dodatkowymi kilogramami w rozsądny i zdrowy sposób.

Przyczyny bólu kręgosłupa - gdzie ich szukać?Nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia

Jeśli miewasz bóle kręgosłupa i posiadasz pracę siedzącą, źródłem Twojego problemu może być nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia. Jest to w zasadzie jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości związanych z kręgosłupem. Wielu z nas, jak nie w pracy, to po prostu na co dzień potrafi przesiedzieć przy biurku naprawdę sporą liczbę godzin. Jeśli przez cały ten czas korzystania z komputera utrzymujemy złą postawę ciała, możemy nabawić się silnego bólu kręgosłupa. Warto więc wiedzieć, jak faktycznie powinna wyglądać siedząca praca. Okazuje się jednak, że zachowanie prostej pozycji pleców wcale nie jest wskazane, a wręcz przeciwnie – także przyczynia się do powstawania bólu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest lekkie odchylenie pleców do tyłu. Zwróć uwagę również na to, na jakim krześle siedzisz. Powinno być ono ergonomiczne oraz regulowane, abyś samodzielnie mógł dopasować je pod własne wymiary swojego ciała.

Nieprawidłowe ułożenie podczas snu

Ważną kwestię przy rozpoznaniu przyczyny bólu kręgosłupa stanowi również sposób, w jaki śpisz, a konkretniej Twoja pozycja podczas snu. Niestety mało osób zwraca większą uwagę na ten aspekt, a okazuje się, że często jedynym źródłem problemu jest właśnie nieprawidłowe ułożenie w łóżku. Zdecydowanie niewskazane jest spanie na brzuchu – ta pozycja nadwyręża nie tylko kręgosłup, ale także inne części naszego ciała. Najlepsza pozycja to ta na boku z lekko podwiniętymi nogami lub na wznak z luźno położnymi rękoma po bokach. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wkładać dłoni pod głowę. Choć wydaje się to nam wygodne, w rzeczywistości taka pozycja obciąża splot ramienny. Zwróć także uwagę na wyposażenie swojego łóżka. Być może Twoja poduszka jest zbyt niska lub wysoka, a materac zbyt twardy lub miękki. Aby móc cieszyć się prawdziwym komfortem podczas snu, należy dobrać dla siebie odpowiednią poduszkę oraz materac. Na stronie https://abcsnu.pl z pewnością znajdziesz dla siebie produkty, które spełnią Twoje oczekiwania oraz potrzeby. Z tak przygotowanym posłaniem do snu bez wątpienia pozbędziesz się dokuczliwego bólu kręgosłupa.

Inne schorzenia

Niestety nie zawsze łatwo doszukać się przyczyny bólu pleców. Często źródłem problemu są także inne schorzenia, o których nawet byśmy nie pomyśleli, że posiadają jakikolwiek wpływ. Jednakże okazuje się, iż ból kręgosłupa może sygnalizować również inne dolegliwości w naszym ciele. Należą do nich między innymi choroby układu moczowego, nerwowego, miesiączka występująca u kobiet czy nawet nowotwory.

Ciężko wymienić wszystkie przyczyny bólu kręgosłupa. Za ten stan może być odpowiedzialna naprawdę nieskończona ilość czynników. Co ciekawe, nawet stres czy problemy z przewodem pokarmowych mogą przyczyniać się do powstawania bólu w kręgosłupie. Warto więc na spokojnie przeanalizować aktualną sytuację i zastanowić się, co faktycznie może wpływać na odczuwanie dyskomfortu, a w razie potrzeby należy udać się do specjalisty. Natomiast na stronie https://ezdrowotny.pl/ znajdziesz więcej wskazówek dotyczących dbania nie tylko o swoje ciało, ale także ogółem o zdrowie.

Przeczytaj także: