Warto zadbać o włosy nie tylko po to, aby ładnie wyglądały. Dobrze to robić, ponieważ w ten sposób możemy zapobiec chorobom skóry głowy. To poważny problem, który nie dość, że nie jest łatwy do zlikwidowania, to jeszcze wywołuje spory dyskomfort. Dowiedz się, jak je rozpoznać, a także, co robić, aby im zapobiec!

Łupież

Łupież to zdecydowanie jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, jeśli chodzi o skórę głowy. Warto jednak wiedzieć, że są różne rodzaje łupieżu. Najczęściej zdarza się łupież suchy, który objawia się białymi płatkami sypiącymi się ze skóry głowy. Towarzyszy mu również silny świąd. Głównym znakiem łupieżu tłustego jest za to łojotok. Łupież sprawia, że włosy wyglądają gorzej i intensywniej wypadają. Może przyczynić się też do zmniejszenia poczucia pewności siebie, jako że choroba jest bardzo widoczna. Nierzadko źródło łupieżu leży w nagromadzeniu drożdżaków i wystąpieniu zapalenia. Wynikać to może z nieodpowiedniej pielęgnacji. Na rynku dostępne są specjalne kosmetyki przeznaczone do walki z łupieżem. Działają one miejscowo. Zawierają one specjalne składniki, których zadaniem jest zwalczanie drożdżaków. Dobrze jednak wykonać dodatkowo badania, takie jak na przykład trichoskopia czy trichogram.

Atopowe zapalenie skóry głowy

Choroby skóry głowy - jak im zapobiegać?Atopowe zapalenie skóry to kolejna dolegliwość, która oddziałuje na stan skóry głowy. Ma ona charakter alergiczny i często pojawia się już w wieku dziecięcym. Dotyka różnych części ciała. Na głowie jednak objawia się zaczerwieniem i krostkami. Świadczy to o stanie zapalnym. Oprócz tego występuje swędzenie i pieczenie. Z czasem skóra staje się mocno wysuszona i zgrubiała. Powstają wówczas tzw. łuski, które są szczególnie charakterystyczne w przypadku atopowego zapalenia skóry głowy. Warto wiedzieć, że za tym schorzeniem mogą stać geny. Jeśli w naszej rodzinie jest ktoś, kto cierpi na atopowe zapalenie skóry, szanse, że my zachorujemy, są znacznie wyższe. Wpływ mogą mieć też czynniki środowiskowe, jak na przykład stres czy niezdrowe odżywianie się. W przypadku atopowego zapalenia skóry konieczne będzie skontaktowanie się z lekarzem. Dolegliwość ta wymaga bowiem podejścia dermatologicznego. Niektóre leki będziemy mogli zdobyć jedynie dzięki recepcie. Leki te charakteryzują się przede wszystkim działaniem przeciwzapalnym. Przydać się mogą również szampony przeciwgrzybicze.

Grzybica skóry głowy

Przy grzybicy skóry głowy należy zachować szczególną ostrożność. Jest to bowiem choroba zakaźna. Jej przyczyna leży w czynnikach zewnętrznych. Wywołują ją grzyby, które mogą znajdować się na przedmiotach, których używamy do włosów. Może być to grzebień, ręcznik, czy nawet odzież, z którą kontakt mają nasze kosmyki. Warto jednak mieć na uwadze, że na wytworzenie się grzybicy narażone są przede wszystkim te osoby, których odporność jest obniżona. Najlepszą profilaktyką dla grzybicy skóry głowy jest zatem zadbanie o swoje zdrowie i dostarczanie sobie odpowiednich witamin. Nie należy jednak zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli dobieramy kosmetyki nierozważnie, możemy zakupić takie o zbyt silnym działaniu, które naruszą naszą skórę głowę.

Łuszczyca

Niezwykle doskwierającą przypadłością jest łuszczyca. Wynika to z tego, że ma ona charakter nawracający. Oznacza to, że nie da się jej całkowicie wyleczyć, ponieważ zawsze jest ryzyko powrotu. Wyróżnia się tu szczególnie suchość skóry i bardzo silne łuszczenie się skalpu. Oprócz tego mogą pojawić się nieestetyczne, wybrzuszone plamy i czerwone grudki. Z racji tego, że objawy są dość widoczne, dolegliwość może znacząco obniżyć pewność siebie chorującego. Łuszczyca ma podłoże genetyczne i wymaga prawidłowego leczenia miejscowego oraz dbania o zdrowy styl życia.

Jak poradzić sobie z problemami ze skórą głowy?

Higiena i pielęgnacja jest kluczowa, jeśli chodzi o problemy ze skórą głowy. Jeśli mamy skłonności do pojawienia się takich dolegliwości jak na przykład łupież, powinniśmy szczególnie zadbać o to, w jakim stanie znajduje się nasza skóra głowy. Może się okazać, że zaniedbanie tego przyniesie nam o wiele większe konsekwencje niż w przypadku innych osób. Jednym ze sposobów, dzięki którym możemy zatroszczyć się o ten aspekt, jest wybór odpowiednich kosmetyków. Ważne, aby były dopasowane do schorzenia, z jakim się zmagamy. Postawmy na takie produkty, które mają potwierdzone działanie i właściwości. Możemy skonsultować wybór z lekarzem, aby mieć pewność, że środki, których używamy, nie będą miały negatywnych skutków. Unikajmy zbyt mocnych, niezaufanych kosmetyków, na które nasza skóra głowy mogłaby zareagować zbyt wrażliwie. Kolejną rzeczą, o której zdecydowanie należy pamiętać przy problemach ze skórą głowy, jest to, aby mieć własne przyrządy kosmetyczne. Nie używajmy wspólnych grzebieni czy szczotek. Zapewnijmy sobie też osobny ręcznik do włosów. Nie zapominajmy też o tym, aby regularnie czyścić te elementy.

Koniecznie powinniśmy też unikać spania z mokrą głową. Gdy nasze włosy są mokre i przykładamy je do poduszki, gromadzi się tam wilgoć i może dojść do pojawienia się pleśni czy grzybów. Właśnie w ten sposób możemy nabawić się grzybicy skóry. Trzeba zadbać o to, aby dokładnie wysuszyć włosy i dopiero wtedy kłaść się do łóżka. Możemy dodatkowo zaopatrzyć się w takie artykuły sypialniane, które zapobiegną gromadzenia się wilgoci, bakterii czy innych zanieczyszczeń. Będą ponadto wyróżniać się dobrą cyrkulacją powietrza i przewiewnością. Produkty o takich właściwościach znajdziemy w sleepinghouse.pl oraz hilding.pl. Czekają na nas również w sklepie stacjonarnym Tychy. Możemy zatem wybrać taką opcję, która najbardziej nas satysfakcjonuje. Warto ponadto zainwestować w materac, który też będzie wyróżniał się wspomnianymi wcześniej cechami. Dzięki temu nasz komfort stanie się naprawdę najwyższej jakości. Musimy też mieć na uwadze, że w przypadku chorób skóry głowy istotną rolę odgrywa również styl życia. Bardzo ważna jest zróżnicowana dieta. To przez jedzenie dostarczamy naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i minerałów, które są niezbędne do zachowania zdrowia i zdrowej skóry głowy. Trzeba ponadto zatroszczyć się o unikanie stresu, jako że on również wpływa negatywnie na stan włosów.

Choroby włosy takie jak łuszczyca, grzybica czy atopowe zapalenie skóry to coś, czego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Warto jak najszybciej podjąć kroki, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów takich jak świąd czy pieczenie. Szybka reakcja sprawi, że nasze włosy szybko wrócą do normalności, a my nie będziemy musieli czuć się gorzej.